Σήμερα Παρασκευή η Ημερίδα ΠΑΟΚ - Αλέξανδρου Κιλκίς

Γράφτηκε από τον

Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2019 23:54

Με 30 αθλητές σε φιλικό πρωτάθλημα ο Άθλος

Στις 9 Μαρτίου 2019 ημέρα Σάββατο πραγματοποιήθηκε το φιλικό πρωτάθλημα Ταε κβο ντο Ήφαιστος-Άλμπατρος στο κλειστό στάδιο Κονταξοπούλειο στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης υπό την αιγίδα της ΕΤΑΒΕ για τις ηλικίες έως και 2013 γεννηθέντων.
Η συμμετοχή αθλητών από Σωματεία της Βόρειας Ελλάδας ήταν μεγάλη γι’ αυτό και η ταυτόχρονη χρήση δέκα (10) τερέν στο στάδιο του Ωραιοκάστρου για την γρηγορότερη ροή άλλα και την λιγότερη ταλαιπωρία των μικρών αθλητών.

Με τη συμμετοχή 234 μαθητών και μαθητριών από τους 8 νομούς της Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριάς, Φλώρινας, Κοζάνης, Γρεβενών, Πέλλας, Κιλκίς, Ημαθίας και Πιερίας) πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 το 13ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2019 που φιλοξενήθηκε στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα.

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2019 23:12

Βόλεϊ: Εύκολη νίκη του Αίαντα επί του Άτλαντα με 3-0 σετ

Άλλη μία νίκη για την Ανδρική ομάδα Βόλεϊ του Άτλα Κιλκίς Το Σάββατο 17 Μαρτίου, για το πρωτάθλημα Β΄Εθνικής Βόλεϊ, νίκησε εύκολα στο εκτός έδρας παιχνίδι του τον Αίαντα Κιλκίς με 3-0 σετ ( 25-11, 25-13, 25-11 ).
Λόγω της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων, το παιχνίδι ήταν άτονο χωρίς ρυθμό και δεν παρουσίασε τίποτε το ιδιαίτερο. Έτσι οι παίκτες του Άτλα Κιλκίς έπαιξαν τακτικό βόλεϊ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Αίαντα. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες της ομάδας και δόθηκε χρόνος κυρίως στους έφηβους της ομάδας.

Η διαφαινόμενη, από τον 1ο κιόλας γύρο, άνετη παραμονή στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία επισφραγίστηκε και μαθηματικά στην 5η στροφή πριν το τέλος του Πρωταθλήματος.
Στην 22η αγωνιστική, λοιπόν, η ανδρική ομάδα της Ακαδημίας υποδέχτηκε την Ασπίδα Ξάνθης και … έπραξε το καθήκον της. Επικράτησε με σκορ 3-0, με 2 γκολ του Ηλία Προβατίδη και 1 του Βιενιαμίν Αγαθαγγελίδη από το α΄ ημίχρονο.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κιλκίς είχε την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον Χρήστο Κατσάνο γεωπόνο, υπερμαραθωνοδρόμο και διοργανωτή των αγώνων υπεραποστάσεων ROUT 100MILES και ROC 50MILES, στο Κιλκίς.
Ο Χρήστος στα πλαίσια της προσπάθειας του να ολοκληρώσει 104 μαραθωνίους σε διάρκεια 2 ετών έτρεξε τον 57ο μαραθώνιο του στην πόλη μας παρέα με μέλη του συλλόγου.

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 19:19

Δυο μετάλλια ο Άθλος Κιλκίς στο 7ο European Clubs Championship Cionship

Από τις 27 Φεβρουαρίου έως και 3 Μαρτίου 2019, στο Παλαί ντε σπορ Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε το 7ο European Clubs Championship 2019.
Στην Πανευρωπαϊκή αυτή διοργάνωση ο Α.Σ.Αθλος Κιλκίς κατέκτησε δύο μετάλλια.

Τρίτη, 12 Μαρτίου 2019 23:03

Β' Εκασκέμ - 21η αγωνιστική

Α.Ο.Κ. Γουμένισσας-ΚουΠα Κιλκίς 64-56
Μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων του ν. Κιλκίς ήταν αμφίρροπο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται στο α' δεκάλεπτο με 15-9. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήταν αρκετή στο β' δεκάλεπτο να μειώσει τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και πάλι με διαφορά έξι πόντων (30-24).

Με ψηλά το κεφάλι αποχώρησε ο Α.Σ. ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ από την φάση των 16 (προημιτελική φάση) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, έχοντας καταγράψει 1 νίκη και 2 ήττες.
Η ομάδα του Κιλκίς κληρώθηκε στον Α' όμιλο με αντιπάλους την Ελπίδα Αμπελοκήπων, την ΓΑΙΑ Δράμας και την ΕΑ Λαρίσης.