Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 1:16:53 πμ
Τετάρτη, 09 Μαρτίου 2011 14:04

«Έβγαλε τα μάτια του μόνος του»

kilkisiakos_galatades

Ένα ανέλπιστο «τρίποντο» πήρε ο Ολυμπιακός Γαλατάδων μέσα στο Κιλκίς αφού ο γηπεδούχος Κιλκισιακός «έβγαλε τα μάτια του μόνος του» και ηττήθηκε με 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν πήραν τον αγώνα αψήφιστα και ήταν καταφανώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους. Είχαν την εδαφική και αγωνιστική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας και χάνοντας σωρεία καλών ευκαιριών. Αλλά απέναντι τους συνάντησαν τον πολύ καλό Καρακούτση που σε πολλές φάσεις κράτησε απαραβίαστη την εστία του με εντυπωσιακές και δύσκολες αποκρούσεις αλλά και την ατυχία και τα δοκάρια.
Η εικόνα του παιχνιδιού αδικεί τον Κιλκισιακό που «πλήρωσε» την φλυαρία και την αστοχία του ενώ ένα λάθος του τερματοφύλακα ήταν αρκετό για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι με τους βαθμούς της νίκης.
Στο 12’ από ωραία σέντρα του Παντελιάδη, προβολή του Πουρσανίδη αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο ενώ στο 15’ από σέντρα του Γκέληνου, ο Βέργος πήρε την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ των Γαλατάδων απέκρουσε με υπερένταση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Διονυσιάδη, πέρασε τρεις αμυντικούς, σούταρε αλλά απέκρουσε με δυσκολία ο Καρακούτσης.
Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στην επανάληψη με τη μόνη διαφορά ότι το σκορ άνοιξε υπέρ του Ολυμπιακού. Στο 61’ συρτό σουτ του Παντελιάδη, αλλά την τελευταία στιγμή απέκρουσε ο Καρακούτσης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό τύχη, δοκάρια και Καρακούτσης είπαν όχι στα διαδοχικά σουτ του Αλιχανίδη, Βέργου (κεφαλιά) και Ιωαννίδη. Στο 63’ έξοδος του Δαρζέντα για να απομακρύνει τη μπάλα, η οποία τελικώς φτάνει με πάσα στον Λυσίτσα και ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, απογοητεύοντας τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Παναγιώτη Ζιάκα δεν κατάφερε παρά την πίεση και τις προσπάθειες να πετύχει την ισοφάριση.
Διαιτητής ήταν ο κ. Καρουλής (Γερασιμίδης-Γκέντζος) του ΣΔ Μακεδονίας
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Δαρζέντας, Διονυσιάδης, Αλιχανίδης (76’ Αμανατίδης), Μαυραγγελίδης, Παπατζίκος, Πουρσανίδης, Φοινικόπουλος, Γκέληνος (66’ Μωυσίδης), Βέργος, Παντελιάδης (84’ Σιάνας), Ιωαννίδης.
ΓΑΛΑΤΑΔΕΣ: Καρακούτσης, Χατζόγλου, Γρηγοριάδης, Σαββίδης, Γιόντης, Τσελέπης, Χατζηπέτρου (46’ Καραδήμας), Λυσίτσας, Γκουδέρης (93’ Στογιάννης), Κουμπάνης, Δημητριάδης (89’ Κωνσταντινίδης).