Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 4:09:08 μμ
Δευτέρα, 07 Μαρτίου 2011 23:14

Σωτήριο «τρίποντο» για τη Δόξα Χέρσου

xerso_kilkisiakos

Ακόμη ένα βήμα προς την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Δόξα Χέρσου, η οποία αναδείχθηκε η μεγάλη νικήτρια στο Κιλκισιώτικο ντέρμπι, επικρατώντας με 1-0 του Κιλκισιακού. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν τις διαθέσεις τους για την κατάκτηση της νίκης, παίζοντας με περισσότερη δύναμη και αποφασιστικότητα ενώ το πάθος τους, τους οδήγησε στο 35’ να πανηγυρίσουν το μοναδικό γκολ της συνάντησης, που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν αλλά ο πολύ καλός τερματοφύλακας Ταταρίδης και η ατυχία στάθηκαν μεγάλα εμπόδια.
Στο 17’ τετ-α-τετ Παπατζίκου αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Ταταρίδης σε κόρνερ. Στο 21’ το φάουλ που εκτέλεσε ο Αϊβαζίδης κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 59’ μετά από φάση διαρκείας για τον Κιλκισιακό, ο Παπατζίκος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτα με τον Ταταρίδη να την βγάζει κόρνερ ενώ παρόμοια φάση έχασε και ο Κουτσάγιας. Στο 75’ το σουτ του Βέργου είχε την ίδια κατάληξη.
Διαιτητής ήταν ο κ. Φωτιάδης (Κουρτίδης-Αρχοντογιάννης) του ΣΔ Σερρών ενώ τις κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Καλαϊτζής και Τακαβάκης από το Χέρσο και οι Λαζαρίδης, Παυλίδης, Κουτσάγιας, Παντελιάδης και Τζεβελέκης από τον Κιλκισιακό.
ΧΕΡΣΟ: Ταταρίδης, Καλόνικος, Δεληγιώργης, Παπάκης, Καλαϊτζής, Βασιλειάδης, Κωνσταντινίδης (85’ Κατηκαρίδης), Ορφανίδης, Τακαβάκης (90’+ Αποστολίδης), Γεωργιάδης, Αϊβαζίδης (63’ Μπαχουρνταρασβίλι).
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Δαρζέντας, Λαζαρίδης, Παυλίδης, Αλιχανίδης (75’ Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Κουτσάγιας, Αμανατίδης, Βέργος, Παντελιάδης, Τζεβελέκης (60’ Γκέληνος).