Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 11:03:55 πμ
Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2018 21:25

Ασταμάτητος ο Άτλας Κιλκίς

Συνεχίζει το σερί του ο Άτλας Κιλκίς. Τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη επί του ΓΣ Γρεβενών με 3-0 σετ (25-17, 25-23, 25-23)
  Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μέτριο από τεχνικής πλευράς και για τις δύο ομάδες. Οι φάσεις που ενθουσίασαν τους φιλάθλους ήταν κυρίως στο 2ο και 3ο σετ. Η ροή του αγώνα ήταν πολύ καλή με εναλλαγές στο σκορ εκτός του 1ου σετ.

Η ομάδα του ΓΣ Γρεβενών με ιστορία στο Άθλημα του Βόλεϊ, παρουσίασε ένα καλό και πεισμώδες σύνολο με παλιούς και νέους παίκτες που καθοδηγούνται από μια αξιόλογη προπονήτρια, την Ελένη Κολοβού, που προσέφερε πολλά και ως αθλήτρια στο άθλημα. Τα χαρακτηριστικά της ομάδα της ήταν η άμυνα και το ΣΕΡΒΙΣ.
Ο Άτλας Κιλκίς παρόλο που οι παίκτες του δεν ήταν στην καλύτερη τους μέρα,  έπαιξαν έξυπνα έχοντας ως στόχο μόνο την νίκη, έκαναν λιγότερα λάθη, εκμεταλλεύτηκαν την κακή υποδοχή της αντίπαλης ομάδος και σε κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί. Πολυτιμότερος παίκτης (MVP)  του αγώνα, κατά ομολογία παικτών και προπονητή, ο διαγώνιος της ομάδος Ιακωβίδης Κυριάκος.
Στο 1ο σετ, το σκορ μετά το 3-3 έγινε γρήγορα 9-6. Ο Άτλας μπήκε στον αγώνα δυνατά, έδειξε πως ελέγχει το σκορ και δεν επέτρεψε τον ΓΣ Γρεβενών σε κανένα σημείο του σετ να κοντέψει στο σκορ.  Έτσι κέρδισε το σετ με σκορ 25-17.
Στο 2ο σετ, παρόλο που το σκορ εναλλάσσονταν, ο Άτλας προηγείτο σταθερά και μετά το 13-10 άρχισε να αυξάνει την διαφορά (15-11, 19-14, 22-15). Στο σημείο εκείνο η αψυχολόγητη χαλάρωση της ομάδος σε συνδυασμό με τα δύσκολα ΣΕΡΒΙΣ του ΓΣ Γρεβενών έκαναν το σετ ντέρμπυ και το 22-15 έγινε 23-22. Η αφύπνιση μετά το timeout και η ψυχραιμία και η αποτελεσματικότητα των παικτών του Άτλαντα βοήθησαν να πάρει το σετ με σκορ 25-23.
Στο 3ο σετ, ο Άτλας προηγείτο σταθερά μέχρι το 17-15. Από κει και πέρα ο ΓΣ Γρεβενών έκανε την τελευταία του προσπάθεια να κερδίσει το σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ με 21-20. Για άλλη μια φορά, η ψυχραιμία και η αποτελεσματικότητα των παικτών του Άτλαντα βοήθησαν ώστε το εις βάρος σκορ 22-21 να το μετατρέψουν σε 24-22 και τελικά να πάρει το σετ με 25-23 και να κερδίσει τον αγώνα με 3-0 σετ.
Επόμενος αγώνας, το ερχόμενο Σάββατο εκτός έδρας στην Έδεσσα,  με τον Ίκαρο Έδεσσας.
Η σύνθεση της ομάδος:
Πολιτίδης Χάρης, Χειρούλης Γεώργιος, Πελτιάν Κυριάκος, Ουστάς Αναστάσιος, Ιακωβίδης Κυριάκος, Κουρομπήλιας Ιωάννης, Καπούλας Κων/νος, Τρόπιος Ανέστης, Σερασκέρης Σάββας (L1), Καραδήμος Παναγιώτης (L2), Ασημακίδης Δημήτρης, Εμμανουηλίδης Λεωνίδας, Καρέλης Γεώργιος.
Coach: Χατζηγεωργιάδης Σταύρος
Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο κανάλι μας στο YouTube και κάντε εγγραφή για να σας στέλνουμε ενημερώσεις των δράσεων των τμημάτων του συλλόγου μας σε video.