Τρίτη, 19 Μαρτίου 2019, 6:03:30 μμ
Τρίτη, 12 Μαρτίου 2019 23:03

Β' Εκασκέμ - 21η αγωνιστική

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Α.Ο.Κ. Γουμένισσας-ΚουΠα Κιλκίς 64-56
Μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων του ν. Κιλκίς ήταν αμφίρροπο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται στο α' δεκάλεπτο με 15-9. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήταν αρκετή στο β' δεκάλεπτο να μειώσει τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και πάλι με διαφορά έξι πόντων (30-24).


Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΚουΠα κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά και μάλιστα να προηγηθεί ελαφρά κεφαλή με 33-34.
Το διαφαινόμενο ντέρμπι ωστόσο δεν έγινε καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αφηνιασμένοι και κατάφεραν να σημειώσουν διπλάσιους πόντους από τους φιλοξενούμενους παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 64-56.
ΑΟΚ Γουμένισσας (Καπετάνης): Κώστας 3, Τζάκος, Στεργίδης, Πούλος 23, Γέγας 2, Μπέλτσης 27, Τάσιος 3, Τάτσης, Γερακάρτσης 6, Σαμαράς
ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Υφαντίδης 3, Ποζίδης 6, Σκάλε, Ψωμιάδης, Δαλιαλέλης, Χοτουμανίδης 15, Τσουλφαίδης 4, Αραμπατζής 8, Μουστάκας 6, Ιωαννίδης 12, Κώττης 2.

 

Σκυδραϊκός - Εργόναθλος 46-64
Εξαρχής πήρε διαφορά επικρατώντας σε όλους τους τομείς ο Εργόναθλος και κατάφερε διευρύνοντας συνεχώς τη διαφορά να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα πλέι όφ..
Τα δεκάλεπτα: 7-14, 17-31, 31-48, 46-64
Εργόναθλος (Ακριτίδης): Δημητριάδης 1, Αρκούδας 8, Κήρυκος 4, Δαμιανίδης 11, Μπερμπερίδης 15, Τσιτουρούδης 10, Γιαννακούλης 7, Πεχλιβανίδης 8, Νάντσιος.

 

Τα αποτελέσματα
Α.Ο.Κ. Γουμένισσας-ΚουΠα Κιλκίς 64-56
Σκυδραϊκός - Εργόναθλος 46-64
Αλέξανδρος Αξιούπολης - ΑΚΕ Πιερίας 57-75
Ατρόμητοι-ΓΑΣ Βαφύρας 44-88
13/3/2019: Αθλος Αλεξάνδρειας - Κολινδρός

 

Η βαθμολογία
ΚουΠα Κιλκίς 35
ΓΑΣ Βαφύρας 33
Εργόναθλος 33
ΑΟΚ Γουμένισσας 32
Αθλος Αλεξάνδρειας 29
ΑΚΕ Πιερίας 30
Σκυδραϊκός 27
Αλέξανδρος Αξιούπολης 27
Κεραυνός Ασπρου 23
Ατρόμητοι Ν. Σάντας 22
Κολινδρός 18

 

Η επόμενη (22η - 16-3-2019) αγωνιστική
Εργόναθλος-ΑΟΚ Γουμένισσας
ΑΚΕ Πιερίας - Ατρόμητοι
Κεραυνός Άσπρου - Αλέξανδρος Αξιούπολης
ΓΑΣ Βαφύρας-Αθλος Αλεξάνδρειας
ΑΣ Κολινδρου-Σκυδραϊκός