Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 5:37:21 μμ
Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018 22:16

Δεύτερη ήττα για τον ΓΑΣΚ από την Κέρκυρα

Την πρόκρισή του στον τελικό των πλέι-οφ πανηγύρισε ο Φαίακας Κέρκυρας που επικράτησε του ΓΑΣ Κιλκίς με 26-22 και πλεόν περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, ο οποίος θα είναι ή ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ή ο Ζαφειράκης Νάουσας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Δάσσκαλος για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε αρκετά καλά ωστόσο ο ΓΑΣ Κιλκίς έβρισκε τις απαντήσεις. Μετά το πρώτο 20 λεπτό η ομάδα της Κέρκυρας κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας και να πάει με αυτήν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά. Στο 40ο λεπτό περίπου ο προπονητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Λαζαρίδης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια ακολούθησαν κι άλλες 2 κόκκινες για διαμαρτυρία και έτσι κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν. Σε συνδυασμό με την εμπειρία του Φαίακα που ήξερε πως να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Πλήγμα για τον Φαίακα Κέρκυρας είναι και ο Νίκος Δάσκαλος που αποχώρησε κατά τη διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό και αναμένεται η κατάστασή του να εκτιμηθεί.

Έτσι πέρασαν στον τελικό των πλεί-οφ και πλέον θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΑΕΣΧ Πυλαία-Ζαφειράκης Νάουσας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-6, 7-8, 7-11, 8-12 (ημχ.) 11-14, 12-16, 14-17, 16-19, 18-24, 22-26

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Φαχουρίδης Α., Δούγιας 5, Φωτιάδης, Φαχουρίδης Σ. 4, Βαφειάδης Α., Δεληγιάννης 2, Κολεσιώτης, Τοκατζόγλου 3, Βαφειάδης Β., Μαυρόπουλος Α., Μαυρόπουλος Χ., Μ’έγκας 7, Σακαλής, Ψάρρας, Γιαβασίδης, Γεώργεβιτς 1.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Δόϊκας, Πάλλας, Δελλής 4, Κορακιανίτης 5, Τόμσον, Παγωνίδης 2, Κόντης 1, Ριγανάς 7, Νάστος, Βάγιας 2, Κουτσικόπουλος 1, Κουλούρης, Δάσκαλος 4, Αλαμάνος, Στουρτάι, Ρίγγας.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 1/1-2/3, Κόκκινη κάρτα: Κολεσιώτης 41.32, Μαυρόπουλος 46.32, Λαζαρίδης 45.51

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «1. Στο 40.56 του αγώνα ο αθλητής της φιλοξενούμενης ομάδας Δάσκαλος Νικόλαος τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.  2. Στο 45.51 ο προπονητής της γηπεδούχου ομάδας λαζαρίδης Ιωάννης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα γιατί ενώ είχε τιμωρηθελι με δίλεπτο αποκλεισμό συνέχισε να διαμαρτύρεται μπαίνοντας μέσα στο γήπεδο. 3. Στο 46.32 ο αθλητής της γηπεδούχου ομάδας Μαυρόπουλος Χρήστος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα γιατί ενώ είχε δεχθεί δίλεπτο αποκλεισμό συνέχισε να διαμαρτύρεται στον διαιτητή λέγοντας άντε γ… δόθηκε μπλε κάρτα και το δελτίο του κρατήθηκε. Στο 46.32 του αγώνα ο αθλητής της γηπεδούχου ομάδας Κολεσιώτης Κοσμάς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από υπόδειξη του delegate γιατί απευθυνόμενος προς αυτόν του είπε με έντονο ύφος «βγάλε και εμένα κόκκινη». Το δελτίο του κρατήθηκε».

Πηγή: e-handball.gr