Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 4:55:58 μμ
Τετάρτη, 21 Νοεμβρίου 2018 22:02

Η ΚΟΥΠΑ Κιλκίς μόνη δεύτερη!

Του Γιάννη Σιταρίδη

Μόνη δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα της Β ΕΚΑΣΚΕΜ έμεινε η ΚΟΥΠΑ Κιλκίς μετά τον νικηφόρο αγώνα που έδωσε στο γήπεδο Καμπάνη με τους Ατρόμητους Παντελεήμονα Νέας Σάντας, με σκορ 54 – 70.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ήταν η πρώτη φορά μετά από καιρό που η ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο συγκεντρωμένα, με προσήλωση στο στόχο της. Τα δύο τρίποντα αυτής της περιόδου από Σκάλε και Ποζίδη, άνοιξαν από την αρχή την άμυνα της αντιπάλου, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της frontline της ομάδας. Αραμπατζής, Ψωμιάδης και Μουστάκας χτύπησαν μέσα στο καλάθι δίνοντας από το ξεκίνημα μια διαφορά που ποτέ δεν έμελλε να πέσει κάτω από τους έξι πόντους. Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου 10 – 18, φανερώνει του λόγου το αληθές.
Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν κάπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και η γενική αστοχία της ομάδας (5/17 δίποντα και 0/4 τρίποντα), την καθήλωσε σε χαμηλό σκορ. Η προσήλωση στην άμυνα χάθηκε προς στιγμήν, τα σουτ αν και υπό καλές προϋποθέσεις δεν έμπαιναν και ένα επιμέρους 14 – 12 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας μείωσε τη διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου στους έξι πόντους, 24 – 30.
Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε αρκετά με το πρώτο όσο αφορά το ξεκίνημα του. Με ένα μικρό σερί 5 – 0 με τρίποντο του Ποζίδη και δίποντο του Μουστάκα, η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους. Μοναδικό μελανό σημείο, το τρίλεπτο διάστημα μη σκοραρίσματος που μετέτρεψε το 32 – 44 σε 37 - 44 και 39 - 45. Ένα time out ήταν αρκετό για να ξαναβρεί η ομάδα την ηρεμία της, και να τελειώσει το δεκάλεπτο από τη θέση του οδηγού με 41 – 49.
Η τέταρτη περίοδος ήταν η συνέχεια της τρίτης. Παρά το rotation του coach η ομάδα έδειξε χαρακτήρα. Το παιχνίδι βέβαια άνοιξε κάπως λόγω και της διαφοράς που δεν έλεγε να πέσει. Οι άμυνες χαλάρωσαν εκατέρωθεν, οι επιθέσεις μίκρυναν σε διάρκεια το παιχνίδι μετατράπηκε σε run and gun, και με σχεδόν αποδιοργανωμένη την άμυνα των Ατρομήτων που ήταν εμφανές πως είχαν κουραστεί από την προσπάθεια, η διαφορά έφτασε δυο φορές στη μεγαλύτερή της μορφή, (47 – 64 και 51 – 68), λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Στο σημείο αυτό, έχοντας κριθεί πλέον όλα, η ομάδα προσέφερε και θέαμα, ολοκληρώνοντας με εντυπωσιακά τελειώματα όμορφα σχεδιασμένους αιφνιδιασμούς.
Το 56 - 70 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα...και η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα της ΚΟΥΠΑ Κιλκίς είναι γεγονός.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Ο Ποζίδης με 15 πόντους και 3 τρίποντα ξεχώρισε μεταξύ ίσων, μιας και όλοι όσοι μπήκαν στο γήπεδο έδωσαν το 100 % των δυνάμεών τους. Οι 5 ασίστ του Καπνίδη ήταν ένα ακόμα σημείο αναφοράς, δείγμα αλτρουισμού της ομάδας καθώς και η επιθετική αφύπνιση παικτών όπως οι Ανδρεάδης και Ψωμιάδης (από 8 πόντους έκαστος) που έδειξαν πως θα αποτελέσουν πέρα από αμυντικά και χρήσιμα επιθετικά εργαλεία της ομάδας για τη συνέχεια.
Χοτουμανίδης και Υφαντίδης δεν έπαιξαν σε αυτό το παιχνίδι, αλλά ξεκουράστηκαν.
Σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της ομάδας ήταν μέτρια. Τα αρκετά άστοχα σουτ (24/53) αλλά και η επιστροφή του εφιάλτη των άστοχων βολών (4/12), αποτέλεσαν σημεία που χρήζουν βελτίωσης.
Βέβαια, η ομάδα επέδειξε θέληση και πάθος για τη νίκη. Παράλληλα η συνολική διαχείριση του roster από τον coach κράτησε την ομάδα σταθερά σε υψηλά επίπεδα ενέργειας, κάτι που δεν ίσχυε για τους αντιπάλους, οι οποίοι μετά την προσπάθεια του δεύτερου δεκαλέπτου κατέρρευσαν, αποδεχόμενοι την ανωτερότητα της ΚΟΥΠΑ Κιλκίς.
Στα θετικά της ομάδας, τα πολλά κλεψίματα (15) που δείχνουν αμυντική προσήλωση και η ισορροπία ασίστ, λαθών (10 & 10 αντίστοιχα) που δείχνουν αν μη τι άλλο βελτίωση στο κομμάτι της οικονομίας του αγώνα.
Συνολικά και για ακόμα μια φορά, η ομάδα, άφησε θετικό πρόσημο από τη στιγμή που κατάφερε να νικήσει αν και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αφήνοντας υποσχέσεις για ένα θετικότερο μέλλον.