Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Τρίτη, 12 Μαρτίου 2019 08:12

Με ψηλά το κεφάλι το Αίαντας Κιλκίς

Με ψηλά το κεφάλι αποχώρησε ο Α.Σ. ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ από την φάση των 16 (προημιτελική φάση) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, έχοντας καταγράψει 1 νίκη και 2 ήττες.
Η ομάδα του Κιλκίς κληρώθηκε στον Α' όμιλο με αντιπάλους την Ελπίδα Αμπελοκήπων, την ΓΑΙΑ Δράμας και την ΕΑ Λαρίσης.
Το πρώτο παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η ομάδα του Αίαντα αντιμετώπισε την πολύ ανώτερη Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων (φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου).
Στην 2η αγωνιστική ήταν ξεκάθαρο ότι θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό ποια θα είναι η δεύτερη ομάδα που θα πάρει την πρόκριση.
Ο ΑΣ ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ και η ΕΑ Λαρίσης, δύο ισάξιες ομάδες έδωσαν έναν εξαιρετικό αγώνα, πλούσιο σε θέαμα και κονταροχτυπήθηκαν για την πρόκριση.
Στο 1ο σετ η ομάδα του Αίαντα είχε σαν όπλο το σέρβις, έφτασε να προηγείται με 24-22 και 26-25 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ. Η ΕΑΛ με περισσότερη υπομονή και καθαρό μυαλό "έκλεψε" το 1ο σετ με σκορ 29-27 ενδεικτικό του πόσο κοντά βρίσκοντα οι δύο ομάδες αγωνιστικά.
Στο 2ο σετ ήταν η σειρά της ΕΑΛ να πιέσει, παρότι το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 18-18 στη συνέχεια η ΕΑΛ πήρε ένα προβάδισμα και μαζί και το σετ με 25-21. Στο 4ο σετ η ομάδα του Αίαντα έδειξε ότι δεν τα έχει παρατήσει με εξαιρετικά σερβίς και υποδοχές οδήγησε την κούρσα μέχρι το τέλος κερδίζοντας με 25-22 κάνοντας το 2-1 στα σετ.
Στο 5ο σετ παρότι η ομάδα του Αίαντα ξεκίνησε και πάλι δυναμικά με 4-1 σκορ στη συνέχεια "κατέρρευσε" κάνοντας πολλά και συνεχή λάθη κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΕΑΛ με ένα σερί 8-0 και γύρισε το παιχνίδι σε 9-4 ενώ έφτασε να προηγείται ακόμη και με 19-8. Τα κορίτσια του Αίαντα έπιασαν ρυθμό αλλά ήταν πλέον πολύ αργά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν τους τελευταίους πόντους γοήτρου με τελικό σκορ 25-15.
Στην τελευταία αγωνιστική χωρίς άγχος καθώς η ιστορία πρόκριση είχε γραφτεί οι αθλήτριες του Αίαντα αγωνίστηκαν φανερά απελευθερωμένες από πίεση και άγχος και πέτυχαν μία σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στην Πρωταθλήτρια Νεανίδων Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης, ΓΑΙΑ Δράμας με 3-0 σετ (25-11, 25-22, 25-22).

Βαθμολογία Α' ομίλου
1. ΑΣ Ελπίς 9β. (9-0)
2. ΕΑ Λαρίσης 6β. (6-4)
3. ΑΣ Αίας Κιλκίς 3β. (4-6)
4. ΑΣ Γαία Δράμας 0β. (0-9)
Σύνθεση ομάδας: Ναλπαντίδου Χριστίνα, Καντίδου Δέσποινα, Κώστογλου Σοφία, Εμμανουηλίδου Αναστασία, Κώστογλου Σταυρούλα, Γεωργιάδου Πελαγία, Φούρα Ξανθή (L), Λαμπριανίδου Κατερίνα, Σεχάι Έλενα, Γεωργιάδου Δόμνα, Παπαδοπούλου Σοφία, Βαμβάκα Ειρήνη
Προπονητής (C): Σολκίδης Άγγελος
(Τ): Αβραμίδης Ανδρέας
Ήταν η πρώτη φορά που το Κιλκίς εκπροσωπείται σε Πανελλήνια Φάση Πρωταθλήματος και αποτέλεσε μία ιδιαίτερη αγωνιστική εμπειρία για τις αθλήτριες καθώς κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν Πρωταθλήτριες Ομάδες υψηλού επιπέδου.
Πλέον τα βλέμματα όλων είναι στραμμένα στο Πρωτάθλημα Κορασίδων όπου η ομάδα του Αίαντα συμμετέχει στην τελική φάση Final Four Μακεδονίας αλλά και στο Πρωτάθλημα Β' Εθνικής Γυναικών όπου και εκεί ο Α.Σ. ΑΙΑΣ Κιλκίς πρωταγωνιστεί.