Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 1:46:23 πμ
Παρασκευή, 19 Νοεμβρίου 2010 13:04

Νέα νίκη για «Αλέξανδρο»

Συνέχισε τις επιτυχίες η ομάδα Νέων της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς, επικρατώντας αυτή τη φορά της Δόξας Πενταλόφου με 6-1, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας, που είχε αναβληθεί πριν από μερικές εβδομάδες, λόγω βροχόπτωσης.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 7’, μετά από αντεπίθεση, κάτι που όπως φάνηκε αφύπνισε τους φιλοξενούμενους. Στο 15’ έγινε το 1-1 με πλασέ του Παντελίδη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αλέξανδρος ανέτρεψε το σκορ με πλασέ του Συμεωνίδη. Στο 24’ ο Μαλάτος μεταβίβασε στο Σιδηρόπουλο Στέφανο, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το σκορ σε 1-3. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, στο 38’ και έπειτα από αντεπίθεση το σκορ έγινε 1-4 με τον Μαλάτο.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους, με σουτ του Ευθυμιάδη και του Μαλάτου, στο 50’ και 60’ αντίστοιχα.
Οι Κιλκισιώτες, φρόντισαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού να δείξουν ότι είναι αυτοί το «αφεντικό», παραμένοντας προσηλωμένοι για να φτάσουν στο νέο αυτό «τρίποντο». Με τη νίκη αυτή, ο Αλέξανδρος παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την επόμενη εβδομάδα θα αναμετρηθεί με το Μακεδονικό Γέφυρας, με σκοπό να τον προσπεράσει και να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση.
ΝΕΟΙ: Ιγνατιάδης (41' Πεχλιβανίδης), Ανανιάδης (41' Δροσαλάκης), Τσαχαλίδης (41' Κάργας), Σιδηρόπουλος Αλ. (41' Παπαδόπουλος Δ.), Τσιμπουσλής (41' Τορνικίδης), Χειμωνίδης, Σιδηρόπουλος Σ., Μαλάτος, Συμεωνίδης (41' Φωτιάδης), Τριγώνης (41' Ευθυμιάδης), Παντελίδης 41' Λαπιασβίλι).
Επίσης, στο ίδιο γήπεδο, μετέβη το τμήμα τζούνιορ (’00-’01) της Ακαδημίας, για φιλική αναμέτρηση με το αντίστοιχο τμήμα της τοπικής ομάδας, αποκομίζοντας όμορφες εμπειρίες.

Νικητής
ο Αλέξανδρος
στο ντέρμπι
του Κιλκίς
Νέα νίκη για την ομάδα προπαίδων του Αλέξανδρου Κιλκίς, που επικράτησε αυτή τη φορά της αντίστοιχης του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Κιλκίς με 4-3, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κιλκίς. Σε έναν αγώνα που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, οι παίκτες του Νίκου Μούρου έδειξαν χαρακτήρα και έφυγαν νικητές από τον αγωνιστικό χώρο.
Τη νίκη πήρε και η άλλη ομάδα προπαίδων της Ακαδημίας, η οποία με τη σειρά της αναμετρήθηκε με τις κορασίδες (γεν. ’96-’97) του ΠΑΟΚ και επιβλήθηκε με 8-4 στη Θεσσαλονίκη, για το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας. Δύο γκολ για τον Αλέξανδρο Κιλκίς πέτυχαν οι Λίκα, Κουτουκιάς και Τσολακίδης, ενώ από ένα σημείωσαν οι Παρδάλης και Γρόσης.