Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 6:57:54 μμ
Τρίτη, 29 Μαρτίου 2011 17:11

Νίκη-ανάσα για τον Αετό

aetos
Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Αιγινιακό αναδείχθηκε ο Αετός Κιλκίς, ο οποίος παραμένει «ζωντανός» στην προσπάθεια του να παραμείνει στην κατηγορία. Οι παίκτες τους Κιλκίς έπαιξαν με πάθος και αποφασιστικότητα και έδειξαν ότι τη νίκη την ήθελαν πάρα πολύ για να καταφέρουν να επικρατήσουν με 60-57 του Αιγινιακού. Και οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν και μια ήττα θα περιέπλεκε περισσότερα τα πράγματα, δυσκολεύοντας τη συνέχεια.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Αλλά τα λάθη και επιπόλαιες κινήσεις ήταν αναπόφευκτες γι’ αυτό και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο στους πέντε πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Κιλκισιώτες κράτησαν το προβάδισμα και διεύρυναν τη διαφορά στους εννέα πόντους.
Στην επανάληψη ο Αιγινιακός δεν παραιτήθηκε της διεκδίκησης της νίκης και ανεβάζοντας τους ρυθμούς έφερε το σκορ στα ίσια για να κριθεί ο νικητής στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί μέτρησε η αποφασιστικότητα και η προσεκτικότητα που επέδειξαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν στο τέλος τη νίκη που τους δίνει βαθιά ανάσα για τη συνέχεια.
Διαιτητές: Συμεωνίδης, Θεοδώρου.
Δεκάλεπτα: 21-16, 39-30, 53-53, 60-57.
ΑΕΤΟΣ (Κοντονάσιος): Ημερίδης 19 (3), Παπαδόπουλος 6, Πατσούρης, Δαρβάγκας, Ξανθόπουλος, Παπαβασιλείου 16 (4), Γιαχανατζής Β. 9 (1), Φλιάτης 5 (1), Βογιατζής 5, Γιαχανατζής Α.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαΐδης): Καλαϊτζίδης 5 (1), Παπουλίδης 8, Βουλτσίδης 12 (2), Λωτζανιώτης 11, Στυλιανίδης 4, Κουρκούτας 10 (2), Αλβανός 3, Δένης 2, Γκουντίνας 2.