Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2019 22:36

Πρωταθλήματα Εκασκέμ

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ- 21η αγωνιστική

Εδεσσαϊκός-Αετός Κιλκίς 39-84
Χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση από τους γηπεδούχους ο Αετός πήρε μια εύκολη νίκη στην Έδεσσα, όπως άλλωστε αντικατοπτρίζεται στο σκορ. Ο Αετός πήρε εξαρχής προβάδισμα και συνεχώς το διεύρυνε μέχρι την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 7-23, 16-37, 31-64, 39-84
Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 12, Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 19, Φιλιππίδης, Χειρούλης 6, Ιατρού 4, Κόγιας 6, Βακουφτσής 6, Μαργαριτίδης 10, Βογιατζής 4, Αμοιρίδης 17.

Εργόναθλος - Αθλος Αλεξάνδρειας 70-61
Πολύτιμη νίκη πήρε στο Πολύκαστρο η τοπική ομάδα ύστερα από ένα αμφίρροπο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα αγώνα. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Ακριτίδη κατάφεραν να προηγηθούν ...ευκρινώς και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα που τους φέρνει πολύ κοντά στα πλέι οφ, δυο στροφές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, φουντώνοντας τις ελπίδες ακόμα και για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 50-30, 70-61
Εργόναθλος (Ακριτίδης): Μιχαλόπουλος 3, Δημητριάδης, Αρκούδας 13, Κηρύκος 7, Δαμιανίδης 21, Μπερμπερίδης 20, Τσιτουρούδης 6, Γιαννακούλης, Πεχλιβανίδης, Τσαπάρας

Κολινδρός - Ατρόμητοι Ν. Σάντας 35-50
Ύστερα από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με 8-9 υπέρ της ομάδας της Σάντας-Παντελέημονα, οι Ατρόμητοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο ημίχρονο κατόρθωσαν να πάρουν μια καλή διαφορά 14-24.
Το τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα και τη νίκη των φιλοξενούμενων καθώς διεύρυναν τη διαφορά και την πήγαν στο 21-36. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς παρά την προσπάθεια του Κολινδρού οι Ατρόμητοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Ατρόμητοι (Λαδάς): Βέτης 6, Καζαντζίδης, Βλαχόπουλος 17, Πανταζής 4, Τροανταφυλλίδης, Σέμπρος 9, Σωτηρόπουλος 2, Ναρλίδης 12.

ΓΑΣ Βαφύρας-Αλέξανδρος Αξιούπολης 69-53
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο που το διεύρυναν συνεχώς μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με 54-31
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά, αλλά η νίκη είχε πλέον γείρει στο μέρος των γηπεδούχων που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 21-8, 32-16, 54-31, 69-53
Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γιουβανάκης 9, Βακιρλής, Σιώπκας 18, Καπνόπουλος 14, Κλαυδιανός 6, Παντηρμάς 6.

ΚουΠα Κιλκίς-Σκυδραϊκός 20-0 α.α.
ΑΚΕ Πιερίας - Κεραυνός Άσπρου 79-59