Τρίτη, 12 Φεβρουαρίου 2019 20:52

Πρωταθλήματα Εκασκέμ

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ- 18η αγωνιστική

Αετός Κιλκίς-Βατανιακός 70-63
Αγώνας -θρίλερ στο Κιλκίς όπου στα δυο πρώτα δεκάλεπτα ο φιλοξενούμενος Βατανιακός ήταν κοντά στο σκορ με τον Αετό να προηγείται, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο συνέβησαν πολλά και θαυμαστά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι τα μισά του τέταρτου ήταν μπροστά με έξι πόντους. Ο Αετός όμως με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το ματς στα ίσα ακριβώς στην εκπνοή με εύστοχο τρίποντο.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης, έπαιξαν αποφασιστικά και κέρδισαν με το τελικό 70-63.
Τα δεκάλεπτα: 17-13,35-29, 49-51,61-61, παρατ. 70-63
Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 3, Νταμοτσίδης 3, Γκιζέλης 13, Φιλιππίδης 6, Βογιατζής 13, Ιατρού, Κόγιας 17, Βακουφτσής 14, Μαργαριτίδης, Χειρούλης, Αμοιρίδης 1.

Εδεσσαϊκός 17
Στην επόμενη (19η -16 Φεβρουαρίου) αγωνιστική ο Αετός Κιλκίς αντιμετωπίζει εκτός έδρας τους Αετούς Βέροιας.

Β' ΕΚΑΣΚΕΜ- 17η αγωνιστική

Κεραυνός ΄Απρου-Εργόναθλος 55-75
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπος ο αγώνας. Στη συνέχεια και σταδιακά οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν την ανωτερότητά τους και κέρδισαν με το ευρύ 55-75.
Τα δεκάλεπτα: 17-14,33-37,42-52, 55-75
Εργόναθλος (Ακριτίδης): Μιχαλόπουλος 5, Δημητριάδης 7, Αρκούδας 8, Δαμιανίδης 18, Μπερμπερίδης 9, Τσιτουρούδης 3, Γιαννακούλης 14, Πεχλιβανίδης 6, Εκμετσόγλου 5, Νάτσιος.

Αλέξανδρος Αξιούπολης - ΚουΠα Κιλκίς 35-64
Σαφώς ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εξαρχής και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με το εμφατικό 35-64
Τα δεκάλεπτα: 8-19,16-34,26-47,35-64
Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης 2, Γιουβανάκης 1, Βακιρλής, Μαυρόπουλος 10, Σιώπκας, Γρηγοριάδης, Καπνόπουλος 5. Καλαβάζης 12, Κλαυδιανός, Τέφας, Παντηρμάς 5
ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Καπνίδης 2, Ποζίδης 6, Δαλανέλης, Ψωμιάδης 2, Υφαντίδης 3. Χοτουμανίδης 13, Τσουλφαίδης 2, Αραμπατζής 2, Μουστάκης 14, Ιωννίδης 12, Κώττης 8.

Αλέξανδρος Αξ.-ΚουΠα Κιλκίς 35-64
Κεραυνός Άσπρου-Εργόναθλος 55-75
Ατρόμητοι-ΑΟΚ Γουμένισσας 63-70
ΑΚΕ Πιερίας-Κολινδρός 100-36
Αθλος Αλεξ. - Σκυδραϊκός 81-64