Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 1:42:37 πμ
Παρασκευή, 03 Μαϊος 2019 15:12

Πρωταθλήτριες τα κορίτσια του Αίαντα Κιλκίς

Πρωταθλητής Κορασίδων ΕΣΠΕ Μακεδονίας αναδείχθηκε ο ΑΙΑΣ Κιλκίς μέσα από 26 ομάδες πετυχαίνοντας εκτός έδρας νίκη στην Κοζάνη με 0-3 σετ στην τελευταία αγωνιστική της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος.

Την Τετάρτη 24 Απριλίου ο ΑΙΑΣ Κιλκίς αντιμετώπιζε εκτός έδρας τους Πάνθηρες Κοζάνης και χρειαζόταν νίκη για να κατακτήσει το Πρωτάθλημα Κορασίδων και την πρόκριση στο Πανελλήνιο.
Οι αθλήτριες του Άγγελου Σολκίδη αγωνίστηκαν με ατσάλινη πειθαρχία και συγκέντρωση. Έκαναν ελάχιστα λάθη στο σέρβις, κράτησαν σε υψηλά επίπεδα την υποδοχή και όπως πάντα ήταν ασταμάτητες στην επίθεση!
Οι Κοζανιώτες φίλαθλοι ίσως ήταν ο μεγαλύτερος αντίπαλος καθώς γέμισαν ασφυκτικά το Κλειστό Γυμναστήριο και με εκκωφαντικούς θορύβους από τις αμέτρητες κόρνες προσπάθησαν να επηρεάσουν τις νεαρές αθλήτριες οι οποίες όμως επέδειξαν απόλυτη προσήλωση στον στόχο και κυριάρχησαν σε όλο τον αγώνα με την ομάδα της Κοζάνης να ακολουθεί πάντα στο σκορ και τελικά να ηττάται με 0-3 σετ.
Με αυτή τη νίκη ο ΑΙΑΣ Κιλκίς κατακτά το δεύτερο Πρωτάθλημα την φετινή σεζόν (Πρωταθλητής Νεανίδων), το πρώτο στην ιστορία του στην κατηγορία των Κορασίδων και διατηρεί το Κιλκίς σταθερά στο προσκήνιο του βόλεϊ, ενώ ταυτόχρονα παίρνει το εισιτήριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων μεταξύ των 16 καλύτερων ομάδων της Ελλάδας!
Σύνθεση ομάδας: Βαμβάκα Ε., Γεωργιάδου Δ., Εμμανουηλίδου Κ., Καναρίδου Α., Καντίδου Δ.(C), Κώστογλου Σ., Κώστογλου Στ., Λαμπριανίδου Α.(L), Μαρουλάσοβα Μ., Ποπονίδου Χ., Σεχάι Ε.
(C) Άγγελος Σολκίδης
(Τ) Ανδρέας Αβραμίδης
Τα σετ του αγώνα (0-3): 20-25, 18-25, 14-25
Αμέσως μετά τον αγώνα έγιναν οι απονομές μεταλλίων και του κυπέλλου και στη συνέχεια η ομάδα γευμάτισε σε restaurant bar της Κοζάνης μαζί με τους.. πιστούς οπαδούς της!
Με αφορμή την διάκριση της ομάδας Κορασίδων να ευχαριστήσουμε και πάλι τον Γιάννη Παπατριανταφύλλου ιδιοκτήτη της επιχείρησης Pizza Bar Kilkis χορηγό του συλλόγου τα τελευταία 4 χρόνια και φέτος χορηγό της ομάδας Κορασίδων.