Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 7:59:09 μμ
Δευτέρα, 01 Ιουλίου 2019 14:29

Τεράστια προσπάθεια αλλά ήττα για τη Βαλεντίνη…

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έκανε μία τιτάνια προσπάθεια κόντρα στην πολύ ταλαντούχα Κάγια Γιούβαν για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Wimbledon, έφθασε κοντά στη νίκη αλλά ηττήθηκε με 10-8 στο τρίτο σετ μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα…

Η 22χρονη Ελληνίδα τενίστρια έδωσε ένα συγκλονιστικό αγώνα αφήνοντας όλες της τις δυνάμεις στο κορτ κόντρα στην εξαιρετική 18χρονη Σλοβένα Κάγια Γιούβαν, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ενός επικού αγώνα με 6-4, 3-6, 10-8 για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Wimbledon.
Η Γιούβαν, γεννηθείσα το 2000 και Νο125 στον κόσμο, θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα στο γυναικείο τένις στην ηλικία της και ήταν το φαβορί της αναμέτρησης κόντρα στη Βαλεντίνη αλλά η αθλήτρια από το Κιλκίς τα έδωσε όλα φθάνοντας μία ανάσα από τη νίκη!
Έκανε μία συγκλονιστική ανατροπή στο τρίτο σετ όταν βρέθηκε από το 2-4 στο υπέρ της 5-4 κάνοντας δύο break στη Σλοβένα και σέρβιρε για το ματς και μία επική πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο!
Δυστυχώς εκεί χάθηκε η ευκαιρία νίκης για τη Βαλεντίνη που συνέχισε όμως να παλεύει σαν “λέαινα”.
Έσωσε τρία match point της Γιούβαν στο 6-7 αλλά δεν τα κατάφερε λίγα games αργότερα και λύγισε στην αφόρητη πίεσης της Σλοβένας που πήρε την κοπιαστική πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του προκριματικού ταμπλό.
Υπάρχει η πικρία του αποκλεισμού αλλά η εμφάνιση και η μάχη που έδωσε η Βαλεντίνη θα πρέπει να είναι ο οδηγός της για το επόμενο τουρνουά.