Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 3:31:37 μμ
Παρασκευή, 16 Ιανουαρίου 2009 12:04

Θριαμβευτική νίκη

Με το δεξί μπήκε στο νέο έτος η ομάδα χάντμπολ του ΓΑΣ Κιλκίς, η οποία μέσα σε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα και παρουσία πολλών φιλάθλων επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 31-28 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και αποφασιστικά για την επικράτηση, γνωρίζοντας ότι απέναντι τους είχαν μια ισχυρή και αξιόλογη ομάδα. Παίζοντας με πάθος και ψυχραιμία πήραν το προβάδισμα από την αρχή, το οποίο διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με 16-14. Κάθε φορά που πλησίαζε να ισοφαρίσει η ΑΕΚ, ο ΓΑΣΚ έβρισκε τους διαδρόμους να κρατάει σταθερή τη διαφορά των δύο ή τριών τερμάτων.

Στην επανάληψη συνεχίσθηκε το ίδιο σκηνικό, με τον ΓΑΣΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ενώ στις αρχές η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18, ξανά πήρε κεφάλι στο σκορ και παίζοντας δυνατά έφθασε στο τελευταίο δεκάλεπτο να προηγείται και με πέντε γκολ. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιστρέψει την κατάσταση και φυσιολογικά υποκλίθηκε και γνώρισε την ήττα.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν
Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 3/3-5/6
Τα δεκάλεπτα: 6-3, 11-10, 16-14 (ημίχρονο), 20-17, 25-21, 31-28 (τελικό σκορ)
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Τζουβάρας 1, Γκιντίδης, Κυπραίος, Ρούταρ 10, Γιαρντίμ 6, Κόστα 1, Δημάκης 4, Δεληγιάννης, Σκάρλος, Βούρσατς 3, Ασίκης, Γρηγοριάδης, Ντεζμπράντισσα 6, Τριανταφύλλου.
ΑΕΚ: Κουλούρης, Μπακαούκας 8, Σαμλίδης 2, Κουτσής, Βελιτσιάνος 1, Γρηγοράκης, Ανδρώνης, Μ. Γερουλάνος, Τ. Γερουλάνος, Παπαδόπουλος Γιούρι, Γιώργος Παπαδόπουλος, Ασαρίδης 7, Στρέμπατς 4, Τσαούσης 6.