Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 2007 09:06

«Γίγαντες» οι Πολυκαστρινοί

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της πέτυχε η Α.Ε. Πολυκάστρου, η οποία απέδειξε ότι μπορεί και στα δύσκολα, «δαμάζοντας» τη βροχή και τους παίκτες της Ένωσης Θράκης, ανατρέποντας το εις βάρος της 0-1 και επικρατώντας με 2-1 στις καθυστερήσεις.

Η βροχή που έπεφτε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δυσκόλεψε αρκετά τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών αφού δημιούργησε προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να μοιράζονται το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους σε ένα μέτριο σε φάσεις παιχνίδι. Η ΑΕΠ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί το 30’ σε πέναλτι που κέρδισε σε χέρι αμυντικού αλλά ο Γεροντίδης έστειλε τη μπάλα στην οριζόντια δοκό του Σουμουλίδη. Στο 32’ ο Πιττάκας έφυγε μόνος του αλλά προτού γίνει επικίνδυνος ανακόπηκε σωτήρια από τον Τζελέπη την τελευταία στιγμή. Στο 45’ σε σουτ του Αποστολίδη ο τερματοφύλακας Καρακούτσης μπλόκαρε εύκολα.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ όταν στο 50’ ο Πιττάκας ανατράπηκε από τον Τζελέπη και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν αρκετό για να αφυπνιστούν οι γηπεδούχοι και να ανεβάσουν την απόδοση τους. Οι προσπάθειες τους καρποφόρησαν στο 75’ όταν από σέντρα του Κουκουλέκη ο Γεροντίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΠ ανοίχτηκε για να ανατρέψει το σκορ και το  πέτυχε στις καθυστερήσεις όταν ανατράπηκε ο Γεροντίδης από τον Αγοράκη και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Παρλάκογλου, κάνοντας το τελικό 2-1 και δίνοντας μεγάλη χαρά στους συμπαίκτες του αλλά και στους λιγοστούς φιλάθλους που παραβρέθηκαν αψηφόντας τον κακό καιρό για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα.
Διαιτητής ήταν ο κ. Παπαδόπουλος με επόπτες τους Ιωαννίδη και Καπουτζή του ΣΔ Θεσσαλονίκης.
ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Καρακούτσης, Ριζούλης (54’ Γεωργιάδης), Τζελέπης, Κάλφας, Χιντζίδης (46’ Παρλάκογλου), Στοϊλόφ, Κουκουλέκης, Παπαζούδης, Γεροντίδης, Κουτσάγιας (46’ Ορφανίδης), Τζιώρας.
ΕΝΩΣΗ ΘΡΑΚΗΣ: Σουμουλίδης, Αγοράκης, Σουργιάς, Βιτζέκας, Αποστολίδης, Φλώρος, Καλαϊτζίδης (70’ Μ. Κριτσιάν), Cannellini, Πιττάκας, Δαμιανίδης, Πεχλιβανίδης (85’ Ντόλας).