Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 1:25:26 πμ
Τρίτη, 20 Νοεμβρίου 2007 09:35

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ - ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ "Λυτρώθηκε" στο τέλος

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε ο Κιλκισιακός, ο οποίος μετά από μια καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε, κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης.
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την εδαφική και αγωνιστική υπεροχή αλλά δεν έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Όσο πλησίαζε η ώρα της λήξης, τόσο ενέτειναν τις προσπάθειες τους και στα τελευταία λεπτά «λυτρώθηκαν» με δύο τέρματα που σημείωσαν, χάρη στις ενέργειες του νεαρού και ταλαντούχου Ιωαννίδη, ο οποίος κέρδισε το πέναλτι ενώ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ουσιαστικά καμία φορά την εστία του Μπαλάσκα ενώ ο ρόλος τους ήταν παθητικός και δεν άντεξαν μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Γιώργου Τσεκερίδη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έφθασε πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό όταν από καλή εκτέλεση φάουλ του Γουγουτσά , η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα Καραμπατάκη αλλά απομάκρυνε τη τελευταία στιγμή πάνω από τη γραμμή ο Τσότσιος. Στο 10’ ο Γουγουτσάς απείλησε και πάλι με φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά απέκρουσε εκπληκτικά ο Καραμπατάκης σώζοντας την εστία του. Στο 15’ σουτ του Γιλτίδη κατέληξε άουτ ενώ στο 34’ από βαθιά μπαλιά του Γιλτίδη, άστοχη έξοδος του τερματοφύλακα που του έφυγε η μπάλα, δεν πρόλαβε όμως ο Ιωαννίδης να πλασάρει, απομακρύνοντας ο Ζούρκος.
Στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς αλλά μόνο για δέκα λεπτά. Στο 52’ από εκτέλεση φάουλ του Γιλτίδη, κεφαλιά του Μυροφορίδη, απέκρουσε δύσκολα ο Καραμπατάκης. Ο Κιλκισιακός συνέχιζε να πιέζει και κατάφερε στο 86’ να ανοίξει το σκορ όταν ανατράπηκε ο Ιωαννίδης και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γουγουτσάς ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης σφράγισε τη νίκη του Κιλκισιακού, κάνοντας το 2-0.
Διαιτητής ήταν ο κ. Σκουλάς (Χαλβατζάκος-Αποστολόπουλος) του ΣΔ Θεσσαλίας (Βόλος).
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Μπαλάσκας, Δημόπουλος, Στεφανίδης, Κεσίδης, Μυροφορίδης, Νάτσιος, Γουγουτσάς, Γιλτίδης (87’ Παπάκης), Κράββαρης (60’ Μαρτιναίος), Σαβελίδης (68’ Μπουλαλάς), Ιωαννίδης.
ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ: Καραμπατάκης, Ζούρκος, Τζαβάρα, Π. Κίτσας, Βοτάρης, Στάρχος, Νήρας, Τσότσιος, Πετρίδης (80’ Πήχας), Βογάρης (71’ Γ. Παπαδόπουλος),   Γ.  Κίτσας (84’ Γκιόντσης).