Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2007 05:00

Μεγάλη εμφάνιση στη Μασαχουσέτη για τον Γ. Παπαδόπουλο

Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε την Κυριακή στην Μασαχουσέτη ο δρομέας μεγάλων αποστάσεων του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε στον 19ο Διεθνή Μαραθώνιο με την ονομασία "BayState" που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Lowell  της Μασαχουσέτης, και κατέκτησε την 4η θέση στην γενική κατάταξη ανάμεσα σε περισσότερους από 2.500 συμμετασχόντων με επίδοση 2 ώρες 46' 55''.

Η θερμοκρασία  του αγώνα ήταν γύρω στους 8 με 10 βαθμούς και είχε κατά διαστήματα ένα κρύο αεράκι που δυσκόλευε την προσπάθεια των αθλητών. Ο Παπαδόπουλος ήταν από την αρχή ήταν στο γκρουπ των πρωτοπόρων και με πολλές δυνάμεις στο τέλος διεκδίκησε ακόμη και την 3η θέση την οποία και έχασε για μόλις πέντε δευτερόλεπτα.
Την απονομή των επάθλων των νικητών έκανε ο ελληνικής καταγωγής γερουσιαστής της Μασαχουσέτης Πωλ Τσόγκας.
Τώρα επόμενος μεγάλος μαραθώνιος για τον Παπαδόπουλο είναι αυτός της Βοστώνης τον Απρίλιο του 2008.