Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 10:38:28 πμ
Τρίτη, 11 Σεπτεμβρίου 2007 08:41

Νίκη Κιλκισιακού

Με σκορ 5  -1 η ομάδα του Κιλκισιακού νίκησε την αντίστοιχη του Πευκοδάσους στον αγώνα γι τη β’ φάση του κυπέλλου ΕΠΣ ΚΙΛΚΙΣ την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου.
Αν και το ξεκίνημα επεφύλαξε κάποια έκπληξη αφού στο 30’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1 - 0 ο Κιλκισιακός αφυπνίσθηκε και με κεφαλιά του Κεσίδη πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε ξεκινώντας ου σιαστικά το παιχνίδι από το σημείο αυτό. Χάνοντας πολλές ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.
Μπαίνοντας φουριόζος στο β’ ημίχρονο ο Κιλκισιακός έδειξε τα “δόντια του” για το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και στο 60’ με ατομική ενέργεια και σουτ ο Ιωαννίδης έγραψε το 2 - 1. Στο 70’ ο Κιλκισιακός είχε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα του αλλά έχασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ελευθεριάδης. Ότι δεν κατάφερε με το πέναλτι το έκανε ο Κουρτίδης πέντε λεπτά αργότερα με σουτ γράφοντας το 3 - 1. Από  εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν απλά ο νεαρός Ιωαννίδης έκανε το 4 - 1 με μονοκόμματο σουτ και στο 89’ μέσα από την περιοχή ένα ακόμη αυθεντικό ταλέντο της ομάδας ο Φραγκολής σημείωσε το τελικό 5 - 1.
Όσον αφορά γενικά το ματς πρέπει να τονίσουμε ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και μάλιστα σκόπιμο κρίνεται να σημειώσουμε ότι ο Κιλκισιακός έχασε σωρεία ευκαιριών κάνοντας πάρα πολλά σου καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτέλεσε ένα ακόμη δυνατό τέστ για την καλύτερη προετοιμασία για το πρωτάθλημα της δ’ εθνικής κατηγορίας.
Ο Κιλκισιακός έχει προγραμματίσει και θα δώσει και στο επόμενο διάστημα και άλλους φιλικούς αγώνες.

Με Απόλλωνα
Κρύας Βρύσης
Με το “φτωχό” 0 - 0 έληξε την Τετάρτη η φιλική αναμέτρηση Κιλκισιακού - Απόλλωνα Κρύας Βρύσης.
Παίζοντας οι δύο ομάδες μέτριο έως κακό ποδόσφαιρο οοι δύο ομάδες δεν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Άλλωστε η λευκή ισοπαλία αντικατοπτρίζει πλήρως η συνολική εικόνα ενός φιλικού αγώνα που δεν βοήθησε ούτε τους προπονητές να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα από τις ομάδες τους. Έτσι είναι πέρα για πέρα δίκαιο το αποτέλεσμα.

Με ΠΑΟΚ
Ένας πολύς καλός κατά διαστήματα Κιλκισιακός εμφανώς μεταμορφωμένος δύο ημέρες αργότερα νίκησε με σκορ 2 - 0 την Β’ ομάδα του ΠΑΣΟΚ Θεσσαλονίκης.
Ο Κιλκισιακός πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε δίκαια έναντι ενός πολύ καλού αντιπάλου σε μια αναμέτρηση, έστω και φιλική., δύο προπονητών που έχουν κοινή ποδοσφαιρική αφετηρία αφού αμφότεροι αποτελούν γνωστούς ανά το πανελλήνιο πρώην άσσους του δικέφαλου του βορρά, του Στ. Μπορμπήκη και του Κυριάκου Αλεξανδρίδη.
Τα γκολ των νικητών σημείωσαν στο 20’ ο Γιλτίδη και στο 87’ ο Μαρτιναίος μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό.
Η γηπεδούχος έδειξε κυρίως στο Α’ ημίχρονο καλό πρόσωπο με τον ΠΑΟΚ Β’ να ισορροπεί το παιχνίδι στην επανάληψη χωρίς όμως κάποιος από τους παίκτες του να καταφέρει να σκοράρει.