Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 11:51:53 πμ
Τρίτη, 06 Νοεμβρίου 2007 12:48

Ψυχάρα η Γουμένισσα

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΑΜΥΝΤΑ ΜΕ 67-66 ΣΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ

Μια σπουδαία βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Γουμένισσας, ο οποίος πραγματοποιώντας μια πολύ δυνατή εμφάνιση νίκησε στην έδρα της την αξιόλογη και ισχυρή ομάδα του Αμύντα με67-66. Μια δυνατή αναμέτρηση, που βάδιζε πόντο-πόντο και το ροζ φύλλο του αγώνα κρίθηκε στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα, όταν η Γουμένισσα είχε την τελευταία επίθεση και ενώ το σκορ ήταν 66-66, κινήθηκε έξυπνα, και στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα στο μπάσιμο του Μπάγκι, του έγινε φάουλ. Μια εύστοχη βολή αρκούσε για να πανηγυρίσει η Γουμένισσα μια μεγάλη νίκη, από μια ομάδα που είχε ηττηθεί στην έδρα της για το Κύπελλο.
Οι γηπεδούχοι με την θερμή υποστήριξη των φιλάθλων αλλά και τη συνοδεία των γνωστών «χάλκινων» της Γουμένισσας, δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, και κάτι τα επιπόλαια λάθη, κάτι η αυτοσυγκέντρωση τω φιλοξενούμενων, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-14. Στο δεύτερο όμως βρήκαν τον ρυθμό τους και πέρασαν μπροστά με 31-26, σκορ ημιχρόνου.Στην επανάληψη και πάλι ο ΑΟΓ δεν ήταν αυτός που έπρεπε στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στο τελευταίο τα έδωσε όλα για όλα και δίκαια πήρε την πολύτιμη νίκη.«Κάθε αγώνας στην έδρα μας είναι η αναπνοή μας. Πήραμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια δυνατή ομάδα και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας» δήλωσε ικανοποιημένος και ευχαριστημένος ο προπονητής της Γουμένισσας Βαγγέλης Νίτσης,

Δεκάλεπτα: 10-14, 31-26, 44-46, 67-66.
Διαιτητές: Τάτσικας-Λαζαρίδης
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ : ( Βαγγέλης Νίτσης )   Μπάγκι 22, Ημερίδης 3, Χατζηνικολάου 3, Ματενίδης 2, Κλέπκος, Ανδρεάδης 15, Νταράκης 2, Αντωνιάδης 9, Γώτσος, Καρνάβας 11.
ΑΜΥΝΤΑΣ: Ζούπας 16, Μπάρμπας 10, Σαμοθράκης 17, Γραμματικός, Χριστοφάκης, Μπούτρος, Δορκοφίκης 3, Κορίζης, Βογιατζής 11, Μουμούρης 9.