Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 7:47:45 πμ
Τρίτη, 04 Σεπτεμβρίου 2007 09:43

Σειρά έχει ο Αγροτικός Αστέρας

Η Α.Ε. Πολυκάστρου πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά την νίκης της επί του Βύζαντα Μεγάρων στο Δημοτικό Στάδιο Πολυκάστρου με 1-0 στην παράταση, καθώς ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος με το άγονο 0-0.

Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ο Βύζαντας είχε την υπεροχή στο  πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη η ΑΕΠ ήταν σαρωτική έπαιζε και είχε μεγάλη κατοχή της μπάλας ενώ ο Βύζας δεν δημιούργησε καμία φάση,
Η πρόκριση κρίθηκε με τέρμα του Παπαζούδη με σουτ - κεραυνό από 40 μέτρα, γκολ που έστειλε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου τους Πολυκαστρινούς, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν και πάλι εντός έδρας, την προσεχή Κυριακή, τον Αγροτικό Αστέρα.
Κι αν όλα πάνε καλά ο μεθεπόμενος αντίπαλος είναι ο Εργοτέλης.
Φάσεις
32’ Δυνατό σουτ του Ατματσίδη μέσα από την περιοχή απέκρουσε εκπληκτικά ο Καρακούτσης
40’ Ατομική ενέργεια του Μπασιούκα αλλά την τελευταία στιγμή ο Κάλφας με προβολή-τάκλιν έβγαλε σε κόρνερ
41’ Σουτ αουτ του Κουγιουμτζίδη .
44’ Μοναδική ευκαιρία σε τέτ α τετ με τον Προβίδα απέκρουσε ο Καρακούτσης,
45’ Ευκαιρία για την ΑΕΠ μετά από  συνδυασμό Ριζούλη και Κουγιουμτζίδη αλλά η σέντρα-σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ
73’ Σούτ έξω από την περιοχή ο Παπαζούδης, αλλά  μπλόκαρε σταθερά ο Κόης
85’ Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΠ, σε τετ α τετ με τον Στεφάνοφ απέκρουσε ο Κόης
Στο 8’ του Α’ μέρους της παράτασης ο Σωτήρης Παπαζούδης με δυνατό σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόη 1-0

Οι συνθέσεις
ΑΕΠ: Καρακούτσης, Ριζούλης, Παρλάκουλγου, Τσελέπης, Κάλφας, Παπαζούδης, Γεροντίδης, Κουκουλάκης, Κουγιουμτζίδης(65’ Ιωαννίδης), Αντωνάκης(95’ Κου7τσάγιας), Τζήκας(55’ Στεφάνοφ),

Βύζαντας: Κόης, Στασινός, Βιλανάκης,(52’ Ζαχαρόπουλος, 75’ Σεμετρζίδης) Κολώνης, Μάγγος, Θώμας, Μειδάνης, Ατματζίδης, Μπασιούκας, Παππάς, Προβίδας(91’ Αβραμένκο).
Διαιτητές: Παπουτσής (Σέρρες), Βαράσης, Καρασάββας