Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Τρίτη, 12 Μαρτίου 2019 20:52

Κυπελλούχος ΕΠΣΚ 2018 - 2019 ο Αλέξανδρος Κιλκίς

Η A´ ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς Επικράτησε με σκορ 2-1 του ΠΑΟΝ Επταλόφου στον Τελικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς.
Ένα στάδιο γεμάτο και ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις αλλά κράτησε το ενδιαφέρον όλων έως το τέλος. Ένας τελικός που το αποτέλεσμα έφερε το πρώτο κύπελλο στην Κιλκισιώτικη Ακαδημία Ποδοσφαίρου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο σε ότι αφορά την κατοχή μπάλας και δημιουργία φάσεων.

Ο Αλέξανδρος Κιλκίς είχε θεωρητικά το προβάδισμα, αγωνιζόμενος μια κατηγορία παραπάνω, ωστόσο ο Επτάλοφος πάλεψε σαν ίσος προς ίσο και δυσκόλεψε πολύ τον αντίπαλό του, επιβεβαιώνοντας ότι δίκαια πρωτοπορεί στην Α1 κατηγορία Κιλκίς. Ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος η διαφορά κατηγορίας των δύο αντιπάλων δεν φαινόταν στο γήπεδο. Στην επανάληψη ο Αλέξανδρος πήρε την πρωτοβουλία, έδειξε την εμπειρία του, τελικά πάντως λυτρώθηκε 12 λεπτά πριν τη λήξη, σε μια φάση όπου ο Επτάλοφος εξέφρασε παράπονα. Στο 9΄ κόρνερ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Ζελέγκου απέκρουσε δύσκολα ο Αθανασίου. Στο 16΄ με κάθετη μπαλιά ο Παντελιάδης έβγαλε τετ-α-τετ τον Παρπουτσή, που δεν βρήκε στόχο. Στο 32΄ η υπεροχή του Επταλόφου καρποφόρησε, καθώς έπειτα από σέντρα του Παντελιάδη, ο Χρήστος Παρπουτσής με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Κομβικό σημείο του τελικού ήταν σαφώς η άμεση ισοφάριση του Αλέξανδρου, αφού στο 35΄ ο Βενιαμίν Αγαθαγγελίδης είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κώστας Κώτσιας έκανε το 1-1. Στο 78΄ έγινε το 2-1, έπειτα από ασίστ του Θωμά Καραγιάννη στον Νίκο Βασιλειάδη, που σημείωσε το νικητήριο γκολ. Ωστόσο, ο Επτάλοφος διαμαρτύρεται ότι στην αρχή της φάσης δεν δόθηκε φάουλ πάνω στον Μουρατίδη, όπως επίσης και ότι οι παίκτες του Αλέξανδρου δεν τήρησαν το φερ-πλέι, αλλά συνέχισαν τη φάση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να χάσουν την ηρεμία και την ψυχολογία τους και με τον εκνευρισμό που είχαν, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Διαιτητής: Ανέστης Λαζαρίδης (Βαλάντης Κωττάκης, Λάζαρος Μαυρίδης), τέταρτος διαιτητής ο Ασβεστόπουλος.

ΕΠΤΑΛΟΦΟΣ: Ποιμενίδης, Παπαδόπουλος, Μουρατίδης (82΄ Κετικίδης), Ζελέγκου, Παπουνίδης (75΄ Γεωργιάδης), Αμοιρίδης, Τοπχαράς (59΄ Ευθυμιάδης), Χαραλαμπίδης, ΓΚΕΡΤΣΟΣ, ΠΑΝΤΕΛΙΑΔΗΣ, ΠΑΡΠΟΥΤΣΗΣ.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Αθανασίου, Μπουλγκουρίδης, Βασιλειάδης, Κάργας (46΄ Αηδονίδης), ΚΩΤΣΙΑΣ, Παπαδόπουλος, Βόσδου, Φουρτζίου (46΄ ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ), ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΙΔΗΣ, Προβατίδης, Καραγιάννης (87΄ Σερταρίδης).

Δηλώσεις προπονητών
Τη σημασία που είχε η γρήγορη ισοφάριση επισήμαναν στις δηλώσεις τους οι δύο προπονητές:

ΜΑΚΗΣ ΚΑΤΣΑΒΑΚΗΣ (Αλέξανδρος Κιλκίς): Το κύπελλο ήταν ένας από τους στόχους που είχε θέσει η διοίκηση. Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από την εμφάνισή μας, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Ευτυχώς που ισοφαρίσαμε γρήγορα. Στην επανάληψη επιβάλαμε τον ρυθμό μας και τελικά πήραμε τη νίκη. Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Επταλόφου, έδειξε πως έχει προοπτικές. Εμείς είμαστε πολύ κοντά στον στόχο της παραμονής στη Γ΄ εθνική κι από εκεί και πέρα, εφόσον συνεχίσουμε έτσι, ίσως μπορούμε να μιλήσουμε και για λίγο παραπάνω, δηλαδή για πεντάδα.

ΠΑΥΛΟΣ ΜΠΑΠΚΑΣ (Επτάλοφος): Έγινε αμφίρροπο παιχνίδι, παλέψαμε ως το τέλος. Ήμασταν πολύ καλοί στο α΄ ημίχρονο, η επανάληψη κύλησε ισορροπημένα, ο αντίπαλος είχε την πρωτοβουλία, όμως χωρίς να μας κάνει φάσεις. Νομίζω ότι η γρήγορη ισοφάριση ήταν καθοριστική. Δεχθήκαμε ένα γκολ σε μια φάση όπου υπάρχει λάθος του διαιτητή, αλλά και μη τήρηση του φερ-πλέι. Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου, τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Κοιτάζουμε το πρωτάθλημα, είμαστε μπροστά, με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

*Το «παρών» στον τελικό έδωσαν ο βουλευτής Κιλκίς, Γιώργος Γεωργαντάς, ο αντιπεριφερειάρχης, Ανδρέας Βεργίδης, εκπρόσωποι των δήμων Κιλκίς και Παιονίας, όπως και τα μέλη της ΕΠΣΚ, με επικεφαλής τον πρόεδρο, Μπάμπη Δαμιανίδη. Παραβρέθηκε, επίσης, και ο επί σειρά ετών πρόεδρος της ΕΠΣ Κιλκίς, Βασίλης Χατζηαποστόλου.
*Ο Αλέξανδρος Κιλκίς κατέκτησε το πρώτο κύπελλο της ιστορίας του, στον πρώτο τελικό που έλαβε μέρος. Έγινε έτσι η 23η ομάδα του νομού που αναδείχθηκε κυπελλούχος.
*Αντίθετα, για τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου ήταν η 4η συμμετοχή, έπειτα από δύο κατακτήσεις (1995, 2017) και μία ήττα (2002).
*Για 8η φορά εμφανίστηκε το 2-1 ως σκορ τελικού. Με γηπεδούχους τις ομάδες που επικράτησαν, προηγήθηκαν το 1982 (Άνω Απόστολοι-Νέο Γυναικόκαστρο), 1983 (Πολύκαστρο-Κρηστώνη, παράταση), 1993 (Αχιλλέας Κιλκίς-Γουμένισσα), 1994 (Αχ. Κιλκίς-Νέο Αγιονέρι), 1996 (Κιλκισιακός-Σ.Σ. Μουριών), 2005 (Κιλκισιακός-Εύζωνοι), 2010 (Ν. Αγιονέρι-Εύρωπος).