Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 8:30:39 πμ
Τρίτη, 15 Μαρτίου 2011 17:05

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΠ

Διατηρώντας την υπεροχή, , αλλά με μέτρια εμφάνιση, η ΑΕ Πολυκάστρου επικράτησε 1-2 στην Πλαγιά επί της τοπικής Αναγέννησης. Πρώτο φετινό «διπλό» για την ομάδα του Πολυχρόνη Γιαννίτση και 8η νίκη συνολικά. Αξιόλογη εμφάνιση για τους γηπεδούχους του Κώστα Χορμόβα, ειδικά στο α’ μέρος, με τρεις ευκαιρίες, αποτέλεσμα αμυντικών λαθών της ΑΕΠ.
Ιωαννίδης και Κοσμίδης είχαν υπογράψει την τελευταία νίκη του Πολυκάστρου, πριν από τρεις εβδομάδες και οι ίδιοι πρωταγωνίστησαν στην ανατροπή του β’ ημιχρόνου, μέσα σε 1 λεπτό. 8η ήττα εντός και 18η συνολικά για την Πλαγιά, που μετράει μόλις μια ισοπαλία στα 10 τελευταία ματς. Στο 17’ ο Γιάννης Καρυπίδης με πλάσε το 1-0 (3ο προσωπικό γκολ). Στο 40’ σε κεφαλιά του Κώστα Δεληγιαννίδη η μπάλα στο κάθετο δοκάρι (μετά από 10 ματς, δοκάρι για την Πλαγιά, το 4ο συλλογικό). Στο 65’ ο Γιώργος Ιωαννίδης με πλασέ 1-1 (7ο προσωπικό γκολ). Στο 66’ ο Χρήστος Κοσμίδης με πλάσε το 1-2 (14ο προσωπικό γκολ). Στο 70’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Νταβίντ Λεβανισβίλι (6η αποβολή στη σεζόν για παίκτη της Πλαγιάς).
Διαιτητής ήταν ο κ. Σιδηρόπουλος με επόπτες τους Κουζουκίδη και Τακίδη.
ΠΛΑΓΙΑ: Κ. Μιχαηλίδης, Α. Azoeb, Α. Μέμτσας, D. Levanishvili, Φ. Κιοσέ, Ι. Καρυπίδης, Χ. Στάμμος (67’ Χ. Σπυρόπουλος), Κ. Δεληγιαννίδης, Σ. Χασάπης, Κ. Κοασίδης, Γ. Χατζηιωαννίδης.
ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Α. Δελήπαλτας, Π. Δαμιανίδης, Α. Παναγιωτίδης, Α. Ρουντασίδης, Γ. Αρκούδας, Α. Τσιτσιντας, Σ. Στεργίου (46’ Γ. Καραπιπερίδης), Μ. Παπαδόπουλος, Χ. Κοσμίδης (85’ Σ. Κουλίνας), Κ. Σπυρωνάσιος (89’ Χ. Καϊσίδης), Γ. Ιωαννίδης.