Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 2:54:07 μμ
Τρίτη, 15 Μαρτίου 2011 17:04

Θεαματική ανατροπή

Στη «κόψη του ξυραφιού» Απόλλων Ευρώπου και ΠΑΟ Κρηστώνης, έπαιξαν τα.. ρέστα τους, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε θρίαμβο με θεαματική ανατροπή και σκορ 1-2. Η φορμαρισμένη ομάδα του Γεράσιμου Γεωργιάδη, μετά από 5 ματς δέχθηκε γκολ, αλλά σημείωσε την 4η σερί νίκη, το 8ο διπλό και το 14ο συνολικά «τρίποντο», με 26 βαθμούς εκτός. Στα τελευταία 9 ματς μετράει 7 νίκες και 2 ισοπαλίες, με τέρματα 12-0. Καταδικαστική για τις υψηλές προσδοκίες που είχε το συγκρότημα του Βίκτωρα Ιωσηφίδη η 3η εντός έδρας ήττα και 8η συνολικά.

Στο α’ ημίχρονο ο Εύρωπος ήταν ανώτερος, ενώ στην επανάληψη η Κρηστώνη είχε την υπεροχή. Στο 35’ ο Άγγελος Τουλγαρίδης με πλασέ έκανε το 1-0 (έχει πετύχει και τα 7 γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή). Στο 42’ ο Αλέξης Αλεξανδρίδης αστόχησε σε κενό τέρμα. Στο 50’ η απόκρουση του αγώνα από τον Φίλιππο Ανδρεανίδη, στο τετ α τετ με τον Άγγελο Τουλγαρίδη. Στο 62’ ο Μανώλης Πότκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1, σκοράροντας για 4η σερί αγωνιστική (8ο προσωπικό γκολ). Στο 85’ ο Στάθης Λαϊδης με σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έγραψε το 1-2, σκοράροντας για 3η σερί αγωνιστική (6ο προσωπικό γκολ). Στην διάρκεια του πρώτου ημίχρονου ο Κώστας Πότκας διακομίστηκε στο νοσοκομείο, αφού περπάτησε και υπέστη διάστρεμμα, που τον θέτει νοκ άουτ για δέκα ημέρες. Ο Εύρωπος ζήτησε πέναλτι στο 75’, όταν σε σέντρα του Παναγιώτη Κωνσταντινίδη η μπάλα βρήκε το χέρι του Λευτέρη Κουρουγιαννίδη. Η Κρηστώνη αξίωσε τις αποβολές με δεύτερη κίτρινη του Άνθιμου Παπαδόπουλου και του Πέτρου Καφετζή, αλλά ο διαιτητής Τσελεκίδης είχε διαφορετική γνώμη. Οι γηπεδούχοι γνώρισαν αρνητικό αποτέλεσμα, μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.
Διαιτητής ήταν ο κ. Τσελεκίδης με επόπτες τους Παπαμιχαηλίδη και Ασβεστόπουλο.
ΕΥΡΩΠΟΣ: Χ. Καραδημητρίου, Π. Καφετζής (73’ Χ. Μυλωνάς), Ι. Μπαδάκης, Α. Παπαδόπουλος, Κ. Βογιατζής, Δ. Συμεωνίδης (61’ Γ. Σιτσανέλης), Α. Τουλγαρίδης, Ε. Καραελευθερίου, Ι. Χαριτωνίδης, Γ. Ελέζογλου, Π. Κωνσταντινίδης.
ΚΡΗΣΤΩΝΗ: Φ. Ανδρεανίδης, Χ. Βασιλειάδης, Α. Σεβαστόπουλος (56’ Σ. Παπαδόπουλος), Ε. Κουρουγιαννίδης, Ι. Γραμματικόπουλος, Δ. Πολυζόπουλος, Χ. Δημητριάδης, Ε. Λαϊδης, Λ. Δασκάλου (77’ Σ. Σεβαστόπουλος), Κ. Πότκας (20’ Α. Αλεξανδρίδης), Μ. Πότκας.