Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 2:28:44 μμ
Τρίτη, 05 Απριλίου 2011 14:41

Τρίτη σερί νίκη για το Βαφειοχώρι

mpala
Σε διαρκή άνοδο ο Μέγας Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη, με 3-2 επί του Πάικου Γουμένισσας, σημειώνοντας την 5η εντός έδρας επικράτηση και την 9η συνολικά. Έκτη εκτός έδρας ήττα και 14η συνολικά για τη Γουμένισσα, που αγνοεί τη νίκη στα 5 τελευταία ματς, έχοντας 9 γκολ ενεργητικό στο α’ ημίχρονο και 18 γκολ στο β’ ημίχρονο. Απελευθερωμένες οι δύο ομάδες, πρόσφεραν ωραίο θέαμα, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν τρεις από τις πέντε ευκαιρίες (ποσοστό ευστοχίας 60%) και τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται δύο από τις επτά ευκαιρίες, έχοντας δοκάρι και αντιμέτωπο έναν σπουδαίο τερματοφύλακα. Αποτελεσματικό το Βαφειοχώρι στο α’ ημίχρονο, με το ψηλοκρεμαστό πλάσε του Τηλέμαχου Αναστασιάδη στο 22’, το μακρινό σουτ του Δάμου Παπαδόπουλου στο 28’ και το πλάσε του Γιάννη Θεολόγου στο 32’ (ο τελευταίος σκόραρε για τρίτη σερί εβδομάδα). Η αντίδραση της Γουμένισσας στην επανάληψη με το πλάσε του Λέντ Ντιεντόν στο 61’ (7ο προσωπικό γκολ, με ποσοστό ευστοχίας πάνω από τα 50% στα 13 ματς που αγωνίστηκε), αλλά και το αυτογκόλ του Λεωνίδα Χαραλαμπίδη στο 71’ με πλάσε. Οι καλές στιγμές των γηπεδούχων στο 39’ (απόκρουση του Θανάση Γκλαβέρη σε σουτ του Δάμου Παπαδόπουλου) και στο 76’ (αστοχία του Κυριάκου Κέλτσου, σε πλάσε από τη γωνία της μικρής περιοχής). Οι πέντε αξιοσημείωτες στιγμές των φιλοξενούμενων: Στο 26’ κοντινό σουτ του Γιώργου Μήτκου εξουδετέρωσε ο Νίκος Παντελίδης. Στο 33’ γυριστό σουτ του Χρήστου Χατζημλάδη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παντελίδης. Στο 48’ σε πλάσε του Λέντ Ντιεντόν απόκρουση του Παντελίδη αρχικά και μετέπειτα η μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στο 55’ πρωταγωνιστές και πάλι Ντιεντόν και Παντελίδης σε συρτό σουτ του πρώτου. Στο 75’ ο Λέντ Ντιεντόν με συρτό δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έδωσε τη μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά μεσολάβησαν πόδια αμυντικών. Άριστο το διαιτητικό τρίο, Υφαντίδης (Σαββίδης – Νικηφορίδης).
ΒΑΦΕΙΟΧΩΡΙ: Παντελίδης, Αναστασιάδης, Σμυρνάκος, Κυπαρίσσης, Παρδάλης, Τσιφτσίδης (60’ Χαραλαμπίδης), Κέλτσος, Κουραλίδης, Θεολόγου (68’ Κωτσάκης), Παπαδόπουλος, Χαλτούπης.
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: Γκλαβέρης, Γ. Καρατζιάς (78’ Μ. Παπαλέξης), Ι. Παπαλέξης, Τουλκερίδης, Πεχλιβάνης, Πέογλου, Αρδάλης, Μήτκος, Χατζημλάδης, Α. Καρατζιάς (46’ Ντιεντόν), Μυρντίνας.