Σχόλια
Θα αργήσει η αποκατάσταση της βλάβης στους φωτεινούς σηματοδότες στο κέντρο του Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤελικά, αποδείχθηκε πολύ πιο σοβαρή απ’ ότι περίμεναν η βλάβη στους φωτεινούς σηματοδότες στο κέντρο του Κιλκίς, στη διασταύρωση 21ης Ιουνίου και Βενιζέλου, τα οποία παραμένουν σβηστά εδώ και ημέρες.
Όπως δήλωσε στις ΕΙΔΗΣΕΙΣ ο αρμόδιος αντιδήμαρχος, Αιμίλιος Νικολαΐδης, η τεχνική εταιρεία με την οποία είναι συμβεβλημένος ο δήμος για τη συντήρηση και τις βλάβες όλου του δικτύου, έχει ήδη εξετάσει την βλάβη, η οποία είναι σοβαρή. Θα απαιτηθούν υπόγειες εργασίες για την αποκατάστασή της, οι οποίες θα γίνουν την επόμενη εβδομάδα.
Με πρόσχημα το 24% ο καφές ίπταται.
Έληξε η προθεσμία του μειωμένου ΦΠΑ σε καφέ και επανήλθε ΦΠΑ 24% από το 13% το οποίο ίσχυε.
Τα βόρεια σύνορα της χώρας έχουν απορφανιστεί από πληθυσμό.
Σε κάθε γέννηση αντιστοιχούν τρεις θάνατοι σε όλους τους συνοριακούς νομούς της Μακεδονίας και Θράκης, πλήν Ξάνθης και Ροδόπης.
Τα στοιχεία είναι καταλυτικά ως προς την ακριβή περιγραφή της κατάστασης.
Οδικές αφίξεις στην Ελλάδα στο πρώτο πεντάμηνο του 2024:
Είναι γεγονός πως ειδικά για φέτος οι δήμοι έχουν σηκώσει μεγάλο φορτίο με τον καθαρισμό οικοπέδων, δημοτικών και ιδιωτικών, αφού οι δημότες -λόγω και της εφαρμογής του νέου νόμου- καθάρισαν εκατοντάδες οικόπεδα και στις περισσότερες των περιπτώσεων άφηναν κλαδιά και χόρτα όπου τους βόλευε, για να τα συγκεντρώσει μετά ο δήμος.
Πέρα από τις καθιερωμένες εκφράσεις « με λαμπρότητα και παλλαϊκή συμμετοχή εορτάστηκε η 111η επέτειος της Μάχης του Κιλκίς» αξίζει να επισημάνουμε μια διάσταση διόλου κολακευτική: την φετινή παρέλαση παρακολούθησαν λίγοι Κιλκισιώτες.
Υπήρχαν διαστήματα από τη συνήθη διαδρομή όπου ένθεν και ένθεν του κεντρικού δρόμου της πόλης ήταν ελάχιστοι οι θεατές.
Το γράψαμε μια και δυο και τρεις φορές. Όσοι στο Κιλκίς κρύβονται πίσω από τον Διοικητή του Νοσοκομείου για την κατάσταση στο ίδρυμα λίαν κακώς πράττουν. Η ενίσχυση του Νοσοκομείου αποτελεί πολιτικό κι όχι μόνο διαχειριστικό αίτημα.
Βρέθηκα πέντε μέρες στην Κω. Με αφορμή μια κοινωνική υποχρέωση και με την ευκαιρία πήρα μια ανάσα σε ένα νησί με το οποίο με συνδέουν πολλοί και αγαπημένοι
φίλοι από τα φοιτητικά μου χρόνια κι αργότερα.
Την 111η επέτειο της Μάχης του Κιλκίς τιμήσαμε στο Κιλκίς αποδίδοντας την ευγνωμοσύνη μας στους ήρωες μαχητές εκείνης της εποποιίας οι οποίοι με τη θυσία τους χάρισαν σε εμάς την ελευθερία μας.
Και την ευγνωμοσύνη οφείλουμε να την αποδίδουμε έμπρακτα κι όχι προφορικά και ανέξοδα.