Δόθηκε έμφαση στην εμπλοκή των μαθητών και την ενεργό συμμετοχή σε όλες τις φάσεις της διοργάνωσης. Η επιλογή των αθλητών και των προπονητών ανατέθηκε στο 5μελές κάθε τμήματος. Ρόλο Διαιτητών και Γραμματείας αγώνων ανέλαβαν επίσης μαθητές οι οποίοι ενημερώθηκαν σχετικά. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην καλλιέργεια του φίλαθλου πνεύματος.
Στο Α΄ τετράμηνο προγραμματίστηκαν αγώνες Ποδοσφαίρου και Καλαθοσφαίρισης ενώ στο Β,΄ αγώνες Πετοσφαίρισης και Χειροσφαίρισης. Ο προγραμματισμός προέβλεπε αγώνες σε ομίλους και μονού αποκλεισμού στην φάση των ημιτελικών. Απονεμήθηκαν κύπελλα στις νικήτριες ομάδες και μετάλλια στους αθλητές. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν μεγάλη.
Αναλυτικά στατιστικά στοιχεία ανά διοργάνωση:
ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓΩΝΕΣ | ΣΥΜΜΕΤ. ΜΑΘΗΤΕΣ |
Ποδόσφαιρο | 8 | 27 | 75 |
Καλαθοσφαίριση | 12 | 31 | 70 |
Πετοσφαίριση | 17 | 27 | 110 |
Χειροσφαίριση | 15 | 27 | 109 |
Συνολικά σε όλη την διάρκεια της χρονιάς πραγματοποιήθηκαν 112 αγώνες.
Το όλο εγχείρημα έτυχε θερμής υποστήριξης από τον σύλλογο των εκπαιδευτικών, τη Διεύθυνση αλλά και τους μαθητές και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι αγώνες ενίσχυσαν το κίνητρο συμμετοχής σε ομαδικές-συνεργατικές δράσεις, επέτειναν το αίσθημα συνοχής και ταυτότητας του τμήματος, έδωσαν ρόλους ευθύνης σε μαθητές (διαιτητές, γραμματεία αγώνων, προπονητές, κ.α.), και έβαλαν τις βάσεις για συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες μελλοντικά, στο πλαίσιο της ¨Δια Βίου Άσκησης¨, του αθλητικού ήθους και του ¨Ευ αγωνίζεσθαι¨.
Η οργάνωση των αγώνων έγινε από τον γυμναστή κ. Κατσικάρη Γεώργιο και είχε την στήριξη του Σ.Ε.Ε. κ. Σαρηβασιλείου Χαράλαμπου.