Εκπαίδευση
Τα όμορφα έθιμα πρέπει να τηρούνται... Έτσι για μια ακόμα χρονιά (ξεπεράσαμε πια τη δεκαετία) το έθιμο τηρήθηκε στο Κιλκίς από τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου.
Το έθιμο της «Χελιδόνας» με ρίζες στην αρχαιότητα είναι διαδεδομένο σε πολλές περιοχές της Ελλάδας όπου τα παιδιά περνάνε από τα σπίτια και τα καταστήματα κρατώντας ένα αρθρωτό ομοίωμα χελιδονιού, την «Χελιδόνα» και τραγουδούν ένα είδος καλάντων για τον ερχομό των χελιδονιών.
Το έθιμο του «Μάρτη» με ρίζες στα Ελευσίνια μυστήρια είναι διαδεδομένο κυρίως στην περιοχή των βαλκανίων όπου άτομα νεαρής κυρίως ηλικίας φορούν καθ’ όλη τη διάρκεια του μήνα βραχιόλι φτιαγμένο από άσπρη και κόκκινη κλωστή για να μην καούν από τον ήλιο και όταν το βγάλουν το κρεμούν σε ένα κλαδί τριανταφυλλιάς ως ένδειξη ότι τα μάγουλά τους κοκκίνησαν.
ΕΛΜΕ: Διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών. Όχι στην αντιδραστική αντι-μεταρρύθμιση
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Κιλκίς, στα πλαίσια απόφασης της Γ.Σ. των προέδρων όλων των ΕΛΜΕ της χώρας, πραγματοποίησε παράσταση διαμαρτυρίας την Πέμπτη 23-2-2017 και ώρα 13:00 στα Γραφεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς με κεντρικό αίτημα την πραγματοποίηση μόνιμων διορισμών καθηγητών για την κάλυψη των σύγχρονων μορφωτικών αναγκών των μαθητών της χώρας μας καθώς και για τα μεγάλα προβλήματα στην εκπαίδευση.
Στο πλαίσιο της ανάπτυξης μιας διαρκούς συνεργασίας μεταξύ του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Κιλκίς και του Γυμνασίου Βαπτιστή, έχει αναπτυχθεί μια σειρά κοινών δράσεων με σκοπό την ανάπτυξη της κοινωνικής αλληλεπίδρασης και της συνεκπαίδευσης των μαθητών/τριών των δύο σχολείων.
Σύμφωνα με τον ετήσιο προγραμματισμό των δύο σχολικών μονάδων πραγματοποιήθηκε ο κοινός εορτασμός της Τσικνοπέμπτης, προκειμένου να αναπαραχθούν τα ήθη, τα έθιμα και η συνέχιση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, με την επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Κιλκίς στο Γυμνάσιο Βαπτιστή.
Τίμησε το ν. Κιλκίς η μαθήτρια Ιωάννα Δημητριάδου
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017, στους χώρους του Κολεγίου Δελασάλ , διεξήχθη η Γ΄ φάση (και τελική) του 4ου Διαγωνισμού Ορθογραφίας «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα» για μαθητές/μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ Τάξης, όλων των Δημόσιων και Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, που προκήρυξε το Δημοτικό Σχολείο Δελασάλ.
Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Πολυκάστρου στα γραφεία μας
Συντάκτης: Eidisis.grΜε μεγάλη χαρά υποδεχθήκαμε και ξεναγήσαμε στις εγκαταστάσεις μας στο Μεταλλικό μαθητές και δασκάλους από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πολυκάστρου.
Κοντά 35 μαθητές των δυο τμημάτων της Ε’ τάξης του σχολείου βρέθηκαν στα γραφεία και στις τυπογραφικές μας εγκαταστάσεις, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, Χριστίνα Δεληγιαννίδου, Στυλιανή Μενεξιά και Αναστάσιο Συμεωνίδη.
Δάσκαλοι, μαθητές και γονείς του Μαυρονερίου ευχαριστούν συλλόγους και σωματεία
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Διδακτικό προσωπικό, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και ιδιαίτερα οι μικροί μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Μαυρονερίου, ευχαριστούμε θερμά τον Πολιτιστικό Σύλλογο Άνω Αποστόλων, τον Σύνδεσμο Απόστρατων Σωμάτων Ασφαλείας Ν. Κιλκίς και τη Διεθνή Ένωση Αστυνομικών Τοπική Διοίκηση Κιλκίς, για τη δωρεά 915 ευρώ στο Δημοτικό- Νηπιαγωγείο Μαυρονερίου.
Επέστρεψε στο ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας το τμήμα Αρχιτεκτονικής – Διακόσμησης
Συντάκτης: Eidisis.grΜια σημαντική εξέλιξη που δημιουργεί τις προϋποθέσεις αναβάθμισης του παραρτήματος ΤΕΙ Κιλκίς σε σχολή αποτελεί η πρόσφατη απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για επανασύσταση του Τμήματος Αρχιτεκτονικής και Διακόσμησης Εσωτερικού χώρου από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά.
Υπόσχεση για μετεγκατάσταση του ΤΕΙ στο νέο κτήριο τον Σεπτέμβριο
Συντάκτης: Eidisis.grΤη δέσμευση του Υπουργείου Παιδείας για τη λειτουργία του ΤΕΙ Κιλκίς από την 1η Σεπτεμβρίου 2017 στο νέο κτήριο μετέφερε o Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Γιάννης Παντής, σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017, παρουσία του Υφυπουργού Εξωτερικών, κ. Γιάννη Αμανατίδη στο Κιλκίς, σε συνέχεια της πρόσφατης επίσκεψής του στην πόλη.
Συλλαβίζοντας ελληνικά 200 προσφυγόπουλα σε σχολεία του Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤις πρώτες τους προτάσεις στα ελληνικά συλλαβίζουν ήδη περί τα διακόσια προσφυγόπουλα τα οποία συμπληρώνουν μόλις δέκα μέρες στα σχολεία του Κιλκίς. Ο νομός δίνει ξανά δείγματα φιλοξενίας και ανοχής, καθώς κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε από την πρώτη κιόλας μέρα που τα παιδιά βρέθηκαν στα σχολεία.
Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017 οι καταρτιζόμενοι, οι εκπαιδευτές και το προσωπικό του Δ.ΙΕΚ Κιλκίς ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα προσφοράς στον συνάνθρωπο «Ζήσε την εμπειρία της προσφοράς» στήριξαν την τράπεζα αίματος του τοπικού παραρτήματος Κιλκίς του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και συμμετείχαν στην εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώθηκε. Εγινε ένα πρωτο ξεκίνημα θα ακολουθήσουν και άλλες δράσεις προσφοράς στον συνάνθρωπο.