Εκπαίδευση
Σε ύφεση το κύμα καταλήψεων μετά το τσουνάμι της Δευτέρας
Συντάκτης: Eidisis.grΣε ύφεση βρίσκεται από χθες Τρίτη το κύμα καταλήψεων στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο ν. Κιλκίς.
ΒηματίΖΟΥΜΕ καλλιεργώντας τροφή για άλογα. Η δική μας συμμετοχή στη Θεραπευτική Ιππασία
Συντάκτης: Eidisis.grΜε επιτυχία και πλατιά χαμόγελα ξεκίνησαν οι πρώτοι καλπασμοί στο πρόγραμμα που διεξάγει ο «ΒηματίΖΩ» με τίτλο «ΒηματίΖΟΥΜΕ καλλιεργώντας τροφή για άλογα
Εκλογές για ΠΥΣΠΕ στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΕκλογές για την ανάδειξη των αιρετών εκπροσώπων στο ΠΥΣΠΕ Κιλκίς θα πραγματοποιήσουν οι δάσκαλοι του νομού μας την ερχόμενη Τετάρτη 5 Νοεμβρίου.
Ολοκλήρωση βιωματικού εργαστηρίου στο Κιλκίς για εκπαιδευτικούς Ε΄ και Στ΄
Συντάκτης: Eidisis.grΟλοκληρώθηκε την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014 το βιωματικό εργαστήρι για την πρόληψη της επιθετικής συμπεριφοράς μέσα στο σχολείο βασισμένο στη φιλοσοφία των ομότιμων.
ΓΕΛ Αξιούπολης: Καθηγητές και μαθητές ευχαριστούν την Πυροσβεστική
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές-μαθήτριες του ΓΕΛ Αξιούπολης ευχαριστούμε θερμά τους εκπροσώπους της πυροσβεστικής υπηρεσίας Γουμένισσας,
ΠΑΜΕ: «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»: Καινούργια συνταγή με παλιά υλικά!
Συντάκτης: Eidisis.grΕκπαιδευτικέ, γονιέ, μαθητή, μαθήτρια
Εδώ και χρόνια ακούμε συνεχώς «όμορφα και μεγάλα λόγια» από τους εκάστοτε υπουργούς Παιδείας για ένα «νέο» σχολείο όπου σε αυτό, όπως λένε, θα είναι «πρώτα ο μαθητής».
Δράσεις της 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Α/θμιας Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΕνδιαφέρουσες δράσεις ξεκίνησαν στα δημοτικά σχολεία της 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας με πρωτοβουλία του σχολικού συμβούλου Πάρη Παπαδόπουλου, ο οποίος και σημειώνει:
Ένας στρατηγικός στόχος για την ανάπτυξη κουλτούρας πρόληψης για την Υγεία και Ασφάλεια του ανθρώπου στο περιβάλλον που ζει και εργάζεται, είναι η ένταξη των θεμάτων Ασφάλειας και Υγείας στην Εργασία (ΑΥΕ) σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
«Μάθημα» Πυροσβεστικής στο Λύκειο Γουμένισσας
Συντάκτης: Eidisis.grΣτο Λύκειο Γουμένισσας βρέθηκαν τα στελέχη της Πυροσβεστικής Γουμένισσας, ευτυχώς όχι για την κατάσβεση κάποιας πυρκαγιάς ή για τη διάσωση μαθητή, αλλά για ομιλία-ενημέρωση των νέων μας.