Εκπαίδευση
Το Δημοτικό Σχολείο Χέρσου ευχαριστεί την Ελένη Λοκοβίτου για τη δωρεά βιβλίων
Συντάκτης: Eidisis.grΜε μεγάλη χαρά και ευγνωμοσύνη ανακοινώνουμε μια πολύτιμη δωρεά για τη σχολική μας βιβλιοθήκη. Η κα. Λοκοβίτου Ελένη, μητέρα της μαθήτριάς μας Ελένης στην Ε΄, δώρισε έναν σεβαστό αριθμό βιβλίων, εμπλουτίζοντας σημαντικά τη συλλογή μας.
Ενδοσχολικό Τουρνουά Ping Pong στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Πέμπτη, 23 Μαΐου 2024 ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία το 1ο Ενδοσχολικό Τουρνουά Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Ping Pong) που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της λειτουργίας του Μαθητικού Ομίλου του αναβαθμισμένου προγράμματος των Τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος του 2oυ Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς.
Το Γυμνάσιο του Νέου Γυναικοκάστρου συμμετείχε σε δύο μαθητικά συνέδρια
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Γυμνάσιο του Νέου Γυναικοκάστρου συμμετείχε σε δύο μαθητικά συνέδρια το ένα πανελλήνιο και το άλλο με σχολεία της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ενώ παράλληλα η θετική εμπειρία που αποκομίσαν έθεσε τις βάσεις για να ενταχθούν σε ένα ευρύτερο διεθνές θεματικό δίκτυο "Τα παιδιά Πρεσβευτές του τόπου τους" που θα υλοποιηθεί κατά τα επόμενα δύο σχολικά έτη.
Οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Κιλκίς σχεδίασαν επιτραπέζιο παιχνίδι για την ΕΕ
Συντάκτης: Eidisis.grΤο 1ο ΓΕΛ Κιλκίς, στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία-Πρέσβεις του ΕΚ (EPAS), σας προσκαλεί σε συμμετοχή σε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι για την ΕΕ που σχεδίασαν οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Κιλκίς, από την Πέμπτη 16 έως και την Δευτέρα 20 -5-24 στο χώρο του σχολείου μας. Θα μάθουμε χρήσιμες πληροφορίες για την ΕΕ και θα διασκεδάσουμε!
Με τρεις εισηγήσεις η Φεβρωνία Ιωαννίδου στο 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Κιλκίς, Ιωαννίδου Φεβρωνία, έλαβε μέρος στο «2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς: Δημιουργικότητα και Φαντασία στη Σχολική Τάξη», με τη διττή της ιδιότητα, ως δασκάλα και ως φιλόλογος!
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΣτο Κιλκίς του προσφυγικού Ελληνισμού, στο Κιλκίς της Παιονίας, του Σκρα και της Σάντας, στο Κιλκίς του Αξιού, της Γουμένισσας και της Δοϊράνης, στο Κιλκίς της φιλοξενίας και των φυσικών ομορφιών που περιμένουν υπομονετικά να τις ανακαλύψουμε, ολοκληρώθηκαν την Κυριακή οι εργασίες του 2ου Παιδαγωγικού Συνεδρίου Κιλκίς «Δημιουργικότητα και Φαντασία στη Σχολική Τάξη».
Χαιρετισμός Αντιπεριφερειάρχη Ανδρέα Βεργίδη στο 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΚυρίες και Κύριοι, αγαπητά μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας,
Ο ρόλος των εκπαιδευτικών σε έναν κόσμο που αλλάζει είναι, αναμφίβολα, πολύτιμος. Μέσα στην οικογένεια διαπλάθεται ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα των παιδιών. Και εσείς επιτελείτε ένα σπουδαίο λειτούργημα. Είστε συνοδοιπόροι και καθοδηγητές, “πλάθετε” τους πολίτες του μέλλοντος.
Το Γενικό Λύκειο Σ.Σ. Μουριών ευχαριστεί τις μαθήτριες, τους μαθητές και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του ΓΕ.Λ. Σ.Σ. Μουριών ευχαριστεί θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου, οι οποίοι δώρισαν τα χρήματα από τον σχολικό χορό τους στο σχολείο, προς αναβάθμιση της υλικοτεχνικής υποδομής.
Ζωντανή μετάδοση κλήρωσης για την εισαγωγή σε Πειραματικά Σχολεία 2024
Συντάκτης: Eidisis.grΟΧΙ του Δημοτικού Συμβουλίου Κιλκίς στη μετακίνηση των αποφοίτων μαθητών του Γυμνασίου Βαπτιστή στο Λύκειο Χέρσου
Συντάκτης: Eidisis.grΜε ομόφωνη απόφαση του, που σφραγίζει τη στάση του στην κανονικότητα της εκπαιδευτικής ζωής, το Δημοτικό Συμβούλιο Κιλκίς αντιτίθεται σφόδρα στην απόφαση της Διευθύντριας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς για τον ορισμό του Ενιαίου Λυκείου Χέρσου ως σχολείου εγγραφής των αποφοίτων μαθητών του Γυμνασίου Βαπτιστή κατά το σχολικό έτος 2024 – 2025 και ζητά την άμεση ανάκλησή της.