Παράλληλα, ο κ. Παππάς χαρακτήρισε τη διαδικασία επιλογής τους “προβληματική”, σημειώνοντας ότι “πέντε από τους επτά ήταν ήδη διοικητές εφαρμόζοντας τις ίδιες προβληματικές πολιτικές” ενώ τόνισε ότι “η διαδικασία έπρεπε να γίνει από το ΑΣΕΠ από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς καμία εμπλοκή του κράτους”.
Στη συνέχεια έθεσε ερωτήσεις για τις παράνομες μετακινήσεις ιατρών από τις ΤΟΜΥ σε Νοσοκομεία, τις πολιτικές διώξεις νοσηλευτικού προσωπικού, τις επιλογές διοικήσεων νοσοκομείων χωρίς συνάφεια σπουδών (γυμναστής ως Διοικητής στο Νοσοκομείο Κιλκίς κτλ.) και ερωτήσεις σχετικά με τις προκηρύξεις θέσεων ιατρών αλλά και της επιλογής ενοικιαζόμενων κτιρίων για στέγαση των υπηρεσιών των ΔΥΠΕ.
Κλείνοντας την τοποθέτηση του, ο βουλευτής Κιλκίς ευχήθηκε στους νέους Διοικητές των ΔΥΠΕ να υπηρετήσουν αποτελεσματικά και σε πνεύμα καλής συνεργασίας με όλους, στις νέες τους θέσεις, έχοντας της υγεία των πολιτών, σε πρώτη προτεραιότητα.
Πέτρος Παππάς
Βουλευτής Κιλκίς
Αν. Τομεάρχης Υγείας ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ