Πολιτιστικά
Ερυθρός Σταυρός Γουμένισσας: Ευχαριστούμε όσους παρέστησαν στα εγκαίνια του νέου μας γραφείου
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Δ.Σ. του Περιφερειακού Τμήματος του Ε.Ε.Σ. Γουμένισσας ευχαριστούμε τον σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κο Δημήτριο, τον Πρόεδρο του Ε.Ε.Σ. Dr.Αντώνιο Αυγερινό, τον Αντιδήμαρχο Παιονίας κο Αθανάσιο Τζούρτζο, τους προέδρους κοινοτήτων, τους φορείς αρχών και συλλόγων, τα στελέχη του Περιφερειακού Τμήματος Κιλκίς και Θεσσαλονίκης, τα μέλη και τους φίλους, που μας τίμησαν με την παρουσία τους στα εγκαίνια του νέου μας γραφείου, την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023.
Πέντε χρόνια πριν. Διαβάστε τι έγραφε η καθημερινή εφημερίδα ΠΡΩΙΝΗ του Κιλκίς (13-12-2018)
Συντάκτης: Eidisis.grΕυχαριστήρια μηνύματα του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Κιλκίς, ευχαριστούν θερμά το Δήμο Κιλκίς και τον Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Κιλκίς, κ. Ι. Λιναρδάκη, για την πολύτιμη χορηγία σε μια μεγάλη ποικιλία προϊόντων, προκειμένου να ενισχυθεί το Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Κουζίνας που λειτουργεί στη σχολική μας μονάδα, στο πλαίσιο λειτουργίας του Εργαστηρίου Αυτόνομης Διαβίωσης.
Ευχαριστήριο μήνυμα του Συλλόγου Ιεροψαλτών «Πέτρος ο Γλυκύς»
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Κυριακή 10 Δεκεμβρίου ε.έ. πραγματοποιήθηκε Βυζαντινή Συναυλία με τίτλο «Προσκυνούμεν σου την Γένναν Χριστέ», την οποία διοργάνωσε ο Σύλλογος Ιεροψαλτών "Πέτρος ο Γλυκύς", στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, Κιλκίς.
Σε αυτό το μουσικοαφηγηματικό οδοιπορικό συμμετείχαν τα μέλη της Χορωδίας των Ιεροψαλτών του Κιλκίς υπό τη διεύθυνση του κ. Θεοφάνη Κάκαρη, μαζί με τις προσκεκλημένες Χορωδίες του Ιεροψαλτικού Συλλόγου της Ιεράς Μητροπόλεως Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου "Θρασύβουλος Στανίτσας" υπό τη διεύθυνση του κ. Μαργαρίτη Αστεριάδη και των Ιεροψαλτών της Ιεράς Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως υπό τη διεύθυνση του κ. Γεωργίου Δροσάκη. Ήταν ιδιαίτερη τιμή και χαρά, καθώς πλήθος κόσμου τίμησε με την παρουσία του αυτή την προσπάθεια!
Πέντε χρόνια πριν. Διαβάστε τι έγραφε η καθημερινή εφημερίδα ΠΡΩΙΝΗ του Κιλκίς (12-12-2018)
Συντάκτης: Eidisis.grΚυκλοφόρησε το νέο βιβλίο για την παράδοση της Γρίβας στην Παιονία
Συντάκτης: Eidisis.grΚυκλοφόρησε το λαογραφικό παραδοσιακό και ιστορικό βιβλίο για την Παράδοση της Γρίβας στην Παιονία του Νομού Κιλκίς. Ο τίτλος του είναι:
Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΓΡΙΒΑΣ…από την Γιαγιά μου, Μπέλα Ολυμπία*.
29ος πανελλήνιος ποιητικός διαγωνισμός της «ΤΕΧΝΗΣ» Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΑ) ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ «ΤΕΧΝΗ» ΚΙΛΚΙΣ προκηρύσσει τον Εικοστό Ένατο (29) Πανελλήνιο Ποιητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Κούρος Ευρωπού» και θέμα ελεύθερο.
Οι ποιητικές συλλογές που θα σταλούν για το διαγωνισμό πρέπει:
1) Να είναι γραμμένες στην ελληνική γλώσσα, να μην έχουν εκδοθεί, ούτε να έχουν δημοσιευθεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
2) Να είναι τυπωμένες σε πέντε (5) αντίτυπα, με μέγεθος χαρακτήρων 14 στιγμών με το ψευδώνυμο επάνω δεξιά.
Ευχαριστήριο μήνυμα του συλλόγου ψυχοσωματικά αναπήρων Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Σύλλογος Ψυχοσωματικά Αναπήρων Ατόμων Ν. Κιλκίς ευχαριστεί θερμά την Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Κιλκίς για την παραχώρηση της αίθουσας εκδηλώσεων ώστε να πραγματοποιηθεί το τσάι αγάπης στις 3-12-2023.Επίσης την ορχήστρα του Χάρη Ξενιτίδη και του Γιάννη Θεοδωρίδη για τη μουσική επιμέλεια.
Χριστουγεννιάτικο κλίμα και ευχές από την Διεύθυνση Αστυνομίας Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΣε γιορτινούς ρυθμούς και σε Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα κινείται η Διεύθυνση Αστυνομίας Κιλκίς, από τις πιο αποτελεσματικές της χώρας με πολλές και μεγάλες επιτυχίες στο ενεργητικό της.
Ο Αστυνομικός Διευθυντής, Δημήτρης Μικρός, και στελέχη της Διεύθυνσης στόλισαν στην είσοδο του Μεγάρου το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο, στέλνοντας ολόθερμες ευχές στους πολίτες του νομού Κιλκίς για καλές γιορτές, διαβεβαιώνοντάς τους πως οι αστυνομικοί του νομού θα βρίσκονται πάντα στο πλευρό τους, φροντίζοντας για την ασφάλειά τους.
ΝΗΡΕΑΣ Κιλκίς: Η πρόληψη πρέπει να παραμείνει δωρεάν και δημόσια για όλους και όλες!
Συντάκτης: Eidisis.grΤην πλήρη αντίθεσή τους στις προωθούμενες μεταβολές στη λειτουργία των Κέντρων Πρόληψης των Εξαρτήσεων εκφράζουν οι εργαζόμενοι στον ΝΗΡΕΑ Κιλκίς.
Σε σχετική ανακοίνωση την οποία υπογράφουν οι εργαζόμενες στο Κέντρο αναφέρονται τα εξής: