Πολιτιστικά
Χαιρετισμός του Αν. Καζαντζίδη στον 7ο μαθητικό διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023, στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ έγινε η πανηγυρική εκδήλωση της Δ/νσης ΠΕ Σερρών για τον 7ο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα: «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον».
Πρόγραμμα εκδηλώσεων Μνήμης Πεντεκαίδεκα Μαρτύρων, Πολιούχων Κιλκίς, 2023
Συντάκτης: Eidisis.grΑφιερωμένες στη μνήμη των Πεντεκαίδεκα Μαρτύρων, Πολιούχων και Προστατών του Κιλκίς, είναι οι εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Δήμος Κιλκίς με την αγαστή συνεργασία της Ιεράς Μητρόπολης Πολυανής και Κιλκισίου και τη συμμετοχή πολιτιστικών, κοινωνικών και αθλητικών φορέων του τόπου. Τον πολύπτυχο καμβά του φετινού προγράμματος συνθέτουν επιστημονικά συνέδρια, ιστορικές ομιλίες, εκθέσεις, θεατρικές και μουσικές παραστάσεις.
Ανοίγει η αυλαία για το 64ο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης
Συντάκτης: Eidisis.grΌπως κάθε Νοέμβριο έτσι και φέτος το 64ο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ανοίγει την αυλαία του, την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου με την ταινία «Στη φωτιά» του γαλλο-βιετναμέζου σκηνοθέτη Τραν Αν Χουνγκ και τελειώνει την Κυριακή 12 Νοεμβρίου με την ταινία του Φινλανδού σκηνοθέτη Ακι Καουρισμακι Πεσμένα Φύλλα.
Ο Γουίνι και η παρέα του έρχονται στο Κιλκίς το Σάββατο 4 Νοεμβρίου
Συντάκτης: Eidisis.grΜετά τις sold out παραστάσεις στη Θεσσαλονίκη και την επιτυχημένη περιοδεία σε όλη την Ελλάδα, ο Γουίνι και η παρέα του συνεχίζουν ανανεωμένοι το όμορφο ταξίδι τους, και έρχονται στο Κιλκίς, για μια μόνο παράσταση, στο Συνεδριακό Κέντρο Κιλκίς, το Σάββατο 4 Νοεμβρίου στις 18:00.
Για τον Γουίνι και την παρέα του
Σπίτι τους είναι το Δάσος των Γαλάζιων Ονείρων. Σ’ αυτό το δάσος, η ζωή είναι απλή. Απλή και όμορφη. Και όλα τα όνειρα μπορούν να γίνουν πραγματικότητα. Ειδικά όταν έχεις τόσο καλούς φίλους...
Ένα ευχάριστο πολιτιστικό απόγευμα με τον Σύλλογο Γουμένισσας «οι Παίονες»
Συντάκτης: Eidisis.grΕάν θέλετε να περάσετε ένα ευχάριστο απογευματινό, ελάτε στο καφέ που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γουμένισσας "ΟΙ ΠΑΙΟΝΕΣ" τη Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 5 το απόγευμα στο καφέ corte (Τσερκετζίδη) στη Γουμένισσα.
Η Πολιτιστική Εταιρεία Εκπαιδευτικών Νομού Κιλκίς ξεκινά θεατρικά τμήματα παιδιών και εφήβων
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Σάββατο 21 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε η έναρξη του νεοδημιούργητου Junior θεατρικού εργαστηρίου (ηλικιών 3 – 6), γεμάτη με μεταμορφώσεις, μουσική, παιχνίδι και μπαλόνια. Το Σάββατο 4 Νοεμβρίου αναμένεται η έναρξη και των άλλων δύο θεατρικών εργαστηρίων, παιδικού (ηλικιών 7 – 10) και εφηβικού (ηλικιών 11 – 16).
Η πολυκλαδική Τέχνη του Θεάτρου είναι ένα ιδανικό μέσο για την πνευματική, σωματική και καλλιτεχνική καλλιέργεια του παιδιού και την ανάπτυξή του τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο.
Μέσω του Θεατρικού Παιχνιδιού, της Δραματοποίησης, του Εκπαιδευτικού Δράματος και άλλων θεατροπαιδαγωγικών μεθόδων τα παιδιά όλων των ηλικιών, αποκτούν βασικές κοινωνικές δεξιότητες, όπως της συνεργασίας, της ομαδικότητας, της αλληλεπίδρασης και της ένταξης στο κοινωνικό σύνολο. Εντρυφούν στις ανθρωπιστικές αξίες του αλληλοσεβασμού, της ενσυναίσθησης και της αποδοχής και ακονίζουν την κριτική τους σκέψη. Ενεργοποιούν τη φαντασία τους και απελευθερώνουν τη σωματική και συναισθηματική τους έκφραση. Εξερευνούν τον εσωτερικό τους κόσμο και τις δυνατότητες του, έρχονται σε επαφή και κατανοούν τη θέση του Άλλου.
Οι Πρόσκοποι του Κιλκίς φιλοξένησαν στο Καβαλάρι Προσκόπους από τη Φιλανδία
Συντάκτης: Eidisis.grΣτο διάστημα από 12 έως 17 Οκτωβρίου το Προσκοπικό Κέντρο Καβαλάρι φιλοξένησε 50 προσκόπους από Φιλανδία – Ουκρανία και Θεσσαλονίκη.
Η Δράση με τίτλο ΒACK TO THE FUTURE 2023 αποσκοπούσε στην εκμάθηση και κατανόηση της πορείας της ανθρωπότητας προς το μέλλον.
Η Κλιματική αλλαγή, η προστασία του περιβάλλοντος, η ανακύκλωση, ο υπερπληθυσμός και η σωστή διαχείριση της ενέργειας, του νερού και των τροφίμων ήταν κάποια από τα θέματα που απασχόλησαν την δράση.
Ευχαριστήριο Δημήτριου Φωτιάδη (Τσίμπου) για την εκλογή του
Συντάκτης: Eidisis.grΈνας προσωπικός αγώνας έκλεισε με το πέρας των αυτοδιοικητικών εκλογών κι ένας συλλογικός αγώνας για τη συνέχεια επίλυσης καθημερινών και χρόνιων προβλημάτων αρχίζει. Έχω τη χαρά, την τύχη και την πρόκληση, να είμαι παρών στη δεύτερη θητεία του Δημάρχου Κιλκίς Δημήτρη Κυριακίδη ως δημοτικός σύμβουλος και του εύχομαι δύναμη και υγεία .
Ευχαριστώ τους ανθρώπους του μόχθου, της δημιουργίας και τους ανθρώπους της πραγματικής οικονομίας που με επέλεξαν να είμαι συμμέτοχος σε αυτό το δύσκολο αλλά όμορφο ταξίδι της αυτοδιοίκησης.
Oμιλία για την «Ενημέρωση και Πρόληψη από τον Καρκίνο του Μαστού» από το Λύκειο Ελληνίδων Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤη Κυριακή 22 Οκτώβρη 2023 το Λύκειο Ελληνίδων Κιλκίς σε συνεργασία με το Σύλλογο Καρκινοπαθών Κιλκίς και Παιονίας «Άγιος Ευγένιος ο Τραπεζούντιος» συνδιοργάνωσε μία εκδήλωση που αφορούσε την πρόληψη για τον καρκίνο του μαστού. Η ομιλήτρια ιατρός χειρούργος κ. Σοφία Τριανταφυλλίδου ενημέρωσε τους παρευρισκόμενους που κατέκλυσαν το χώρο του Λυκείου με όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε αλλά και να πράττουμε προκειμένου να αντιμετωπίσουμε τη μάστιγα του καρκίνου.
Το έντονο συγκινησιακό κλίμα ελάφρυνε η παρουσίαση χορών της Μακεδονίας από μία γυναικεία ομάδα χορευτριών του τμήματος παραστάσεων.
Εκδήλωση και ενημέρωση για τον καρκίνο του μαστού από τον Σύλλογο «Άγιος Τρύφων» Γουμένισσας
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Οκτώβριος έχει καθιερωθεί ως Μήνας Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού, στο πλαίσιο διεθνούς προσπάθειας, με στόχο την καταπολέμηση της ασθένειας. Κατά την διάρκεια του μήνα διοργανώνονται σε όλη τη χώρα εκδηλώσεις και δράσεις ενημέρωσης από φορείς του δημοσίου και του ιδιωτικού φορέα
Στα πλαίσια αυτά κινήθηκε και ο πολιτιστικός σύλλογος «Άγιος Τρύφων» Γουμένισσας, που βρίσκεται πάντα δίπλα στη γυναίκα, σε μια προσπάθεια να συμβάλλει στην διεθνή εκστρατεία για την αφύπνιση του γυναικείου πλυθησμού και την παρακίνηση να υιοθετήσει την πρόληψη στην καθημερινότητα της. Διοργάνωσε εκδήλωση, το Σάββατο 21 Οκτωβρίου, στο καφέ ΑΝΤΙΔΟΤΟ, με ομιλήτρια την παθολόγο-ογκολόγο κ. Ζαραλή-Χαριτωνίδου με θέμα: «Να αγαπάς και να προσέχεις τον εαυτό σου». Μέχρι χθες παράλειψη... από σήμερα πρόληψη!!!