Πολιτιστικά
![texnh-zografikh](/images/stories/diafora/texnh-zografikh.jpg)
![proskopoi-kilkis](/images/stories/2011/22-9-2011/proskopoi-kilkis.jpg)
To Πολυάνειο ωδείο Ιεράς Μητροπόλεως Κιλκίς οργανώνει τη «ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ» με τις μουσικές του κόσμου, το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου και ώρα 6.00μ.μ.στο προαύλιο χώρο της Δημοτικής βιβλιοθήκης (Αναψυκτήριο «ΚΗΠΟΣ») με σκοπό να αποχαιρετήσουμε όλοι μαζί το καλοκαίρι και να υποδεχτούμε την νέα σχολική χρονιά με πνεύμα δημιουργικό, στέλνοντας μηνύματα ελπίδας κι αισιοδοξίας σε όλους τους συμπολίτες μας.
Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2011 22:43
Μοναδικές στιγμές πολιτισμού στα «Μουριώτικα»
Συντάκτης: Eidisis.gr![mouriotika](/images/stories/2011/21-9/mouriotika.jpg)
Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2011 20:02
Τα Χάλκινα της Γουμένισσας στην πλατεία του Πολυκάστρου
Συντάκτης: Eidisis.gr![polikastrina](/images/stories/2011/20-9/polikastrina.jpg)
![argonautes-sikelia](/images/stories/2011/14-9/argonautes-sikelia.jpg)
![lykeio-ellinidon-kilkis](/images/stories/2011/14-9/lykeio-ellinidon-kilkis.jpg)
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου 2011 23:19
Εναρξη χορευτικών τμημάτων Ανατολικορωμυλιωτών Πολυκάστρου
Συντάκτης: Eidisis.gr
Στις 2 Οκτωβρίου και ημέρα Σάββατο ξεκινούν τα μαθήματα παραδοσιακών χορών για τα τμήματα του συλλόγου Ανατολικορωμυλιωτών Πολυκάστρου:
Αρχαρίων Νηπιακό χορευτικό τμήμα Σάββατο 3:15-4:00μ.μ. Νηπιακό χορευτικό τμήμα Σάββατο 4:00-5:00μ.μ. Παιδικό χορευτικό τμήμα Σάββατο 5:00-6:00μ.μ. Χορευτικό τμήμα ενηλίκων Σάββατο 6:00-7:00μ.μ. Χορευτικό τμήμα Αρχαρίων Ενηλίκων Σάββατο 7:00-8:00μ.μ. Χοροδιδάσκαλοι: Παύλος Λητούδης & Νίκος Μηνοβγίδης.
Αρχαρίων Νηπιακό χορευτικό τμήμα Σάββατο 3:15-4:00μ.μ. Νηπιακό χορευτικό τμήμα Σάββατο 4:00-5:00μ.μ. Παιδικό χορευτικό τμήμα Σάββατο 5:00-6:00μ.μ. Χορευτικό τμήμα ενηλίκων Σάββατο 6:00-7:00μ.μ. Χορευτικό τμήμα Αρχαρίων Ενηλίκων Σάββατο 7:00-8:00μ.μ. Χοροδιδάσκαλοι: Παύλος Λητούδης & Νίκος Μηνοβγίδης.
Γυρίσαμε τον χρόνο πίσω ταξιδέψαμε στο χθες, στους ανθρώπους που προκαλούν τις μνήμες και ανατάσσουν τις νοσταλγίες. Άνθρωποι που χάθηκαν άλλα έμειναν ριζωμένοι βαθιά πολύ βαθιά στις ψυχές μας. Το 2ώρο ταξίδι του χθες μας έφερε κοντά στους προγόνους μας, στους παππούδες μας, τους αγκαλιάσαμε όλοι μαζί με αγάπη και σεβασμό.
Στην πλατεία της Φιλυριάς, την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου, και συγκεκριμένα στο Μνημείο σφαγιασθέντων των χωριών του Πόντου, τόποι καταγωγής των Ποντίων Φιλυριάς και Γερακώνας, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση μνήμης για τα θύματα της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, που διοργάνωσε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Φιλυριάς σε συνεργασία με τους χωριανούς-συγγενείς των θυμάτων.