Πολιτιστικά
![delastik](/images/stories/2011/16-3/delastik.jpg)
![karnavali_rizia](/images/stories/2011/16-3/karnavali_rizia.jpg)
![anatoliko-romiliotes](/images/stories/2011/15-3/anatoliko-romiliotes.jpg)
![anatolikoromiliotes](/images/stories/2011/12-3/anatolikoromiliotes.jpg)
![paiones](/images/stories/2011/12-3/paiones.jpg)
2/9/10: Το χορευτικό τμήμα παραστάσεων του συλλόγου εμφανίστηκε με Μακεδονικούς χορούς στο 47ο Πανελλήνιο Συνέδριο Στοματολογικής Εταιρίας Ελλάδος που διοργάνωσε ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Κιλκίς αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.
8/9/10: Το χορευτικό τμήμα παραστάσεων του Συλλόγου έλαβε μέρος στις εκδηλώσεις της τοπικής πανηγύρεως του Δ.Δ. ομαλού.
Το 2000 ο τοπογράφος Θανάσης Βαφειάδης μας παρουσίασε πολύτιμα στοιχεία για την ιστορία του Κιλκίς, με το βιβλίο: «Κιλκίς 1914-1934. Η ταυτότητα της πόλης μέσα από το Δημοτικό Αρχείο».
Τώρα, ο Θανάσης Βαφειάδης επανέρχεται με νέα έκδοση, με τη στήριξη της ΔΕΥΑ Κιλκίς, και που αφορά τον «Υδάτινο κόσμο του Κιλκίς».
Τώρα, ο Θανάσης Βαφειάδης επανέρχεται με νέα έκδοση, με τη στήριξη της ΔΕΥΑ Κιλκίς, και που αφορά τον «Υδάτινο κόσμο του Κιλκίς».
Κορυφώθηκαν την Κυριακή της Αποκριάς 6 Μαρτίου οι καρναβαλικές εκδηλώσεις του Δήμου Κιλκίς. Πρωταγωνιστής της φετινής διοργάνωσης υπήρξε ο Καρνάβαλος, ο οποίος παρά την προσπάθειά του να σωθεί δεν τα κατάφερε τελικά, και παρουσία εκατοντάδων καρναβαλιστών στην πλατεία Ειρήνης παραδόθηκε στις φλόγες.
![5o_dimotiko](/images/stories/2011/11-3/5o_dimotiko.jpg)
Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2011 04:07
Ημερήσια εκδρομή του χορευτικού συγκροτήματος του Κ.Α.Π.Η. Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr![kapi_kilkis](/images/stories/2011/11-3/kapi_kilkis.jpg)
Η πρώτη μας επίσκεψη ήταν στο Πολεμικό Μουσείο του Κιλκίς που βρίσκεται στον πευκόφυτο λόφο του Ηρώου που απέχει 2.5 χλμ. νοτιοδυτικά από το κέντρο της πόλης. Κύριο θέμα του μουσείου είναι η τριήμερη μάχη του Κιλκίς-Λαχανά κατά των Βουλγάρων (19-21 Ιουνίου 1913). Τα εκθέματα του μουσείου περιλαμβάνουν ντοκουμέντα από το 1912-1913, προσωπικά αντικείμενα των αξιωματικών που πήραν μέρος στη μάχη του Κιλκίς, στολές, όπλα (όλμους, οβίδες, πυροβόλα κ.α.), και σημαίες συνταγμάτων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο ανάγλυφος χάρτης και η οπτικοακουστική παρουσίαση της μάχης.
Ο Οργανισμός Πολιτισμού Νέας Γενιάς και Αθλητισμού του Δήμου Κιλκίς σε συνεργασία με το Κρατικό Θέατρο Βόρειας Ελλάδας παρουσιάζουν τρία σατιρικά μονόπρακτα του Άντον Τσέχωφ υπό τον γενικό τίτλο «Ιστορίες για Αρκούδες», σε σκηνοθεσία Γιάννη Καλατζόπουλου, το Σάββατο 19 Μαρτίου 2011, στις 6.30μ.μ. και 9μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς.