Πολιτιστικά
Τετάρτη, 09 Φεβρουαρίου 2011 22:18
Το Κουρμπάνι είναι θεσμός με ιστορία, παρόν και μέλλον
Συντάκτης: Eidisis.gr![kourmpani](/images/stories/2011/9-2/kourmpani.jpg)
Τετάρτη, 09 Φεβρουαρίου 2011 22:17
Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι στον Μύλο Θεσσαλονίκης
Συντάκτης: Eidisis.gr![da_vinci](/images/stories/2011/9-2/da_vinci.jpg)
Τετάρτη, 09 Φεβρουαρίου 2011 22:17
1o Συναπάντημα ποντιακών Σωματείων νομού Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr
Την Τετάρτη στις 2 Φεβρουαρίου συναντήθηκαν εκπρόσωποι ποντικών σωματείων από όλο το νομό Κιλκίς στο κτίριο των ΑΡΓΟΝΑΥΤΩΝ. Σκοπός της συνάντησης ήταν να οργανώσουν μία κοινή εκδήλωση όλων των σωματείων του Κιλκίς στο νέο κλειστό γυμναστήριο της πόλης του Κιλκίς στις 2 Απριλίου.
19 – 20/2: ΔΙΗΜΕΡΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟ BANSKO
Στις 19 & 20 Φεβρουαρίου 2011 προγραμματίζεται διήμερη εξόρμηση του Συλλόγου στο χιονοδρομικό κέντρο του Bansko της Βουλγαρίας. Οι διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε ξενοδοχείο που βρίσκεται μέσα στο χωριό Bansko, πιθανότατα το Gardenia (4 ****) www.parkhotelgardenia.com δίπλα στην πλατεία, δίνοντας τη δυνατότητα σε όλους τους εκδρομείς για περιήγηση και αναψυχή στο χωριό ελεύθερα όλες τις ώρες. Όσοι επιθυμούν μπορούν να επισκεφθούν και τις δύο ημέρες το χιονοδρομικό κέντρο της περιοχής.
Στις 19 & 20 Φεβρουαρίου 2011 προγραμματίζεται διήμερη εξόρμηση του Συλλόγου στο χιονοδρομικό κέντρο του Bansko της Βουλγαρίας. Οι διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε ξενοδοχείο που βρίσκεται μέσα στο χωριό Bansko, πιθανότατα το Gardenia (4 ****) www.parkhotelgardenia.com δίπλα στην πλατεία, δίνοντας τη δυνατότητα σε όλους τους εκδρομείς για περιήγηση και αναψυχή στο χωριό ελεύθερα όλες τις ώρες. Όσοι επιθυμούν μπορούν να επισκεφθούν και τις δύο ημέρες το χιονοδρομικό κέντρο της περιοχής.
Στις 29 Ιανουαρίου 2011 η Ένωση Tae Kwon Do Βορείου Ελλάδος ( Ε.ΤΑ.Β.Ε ) είχε την καθιερωμένη εκδήλωση κοπής της πίτας, αφιερωμένη στους αθλητές-ριες, στο Μουσείο Αθλητισμού Θεσσαλονίκης.
Στόχος της ενέργειας αυτής είναι η επιβράβευση των κορυφαίων αθλητών-ριών για τις διακρίσεις του 2010 σε πανελλήνιο επίπεδο, πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο.
Στόχος της ενέργειας αυτής είναι η επιβράβευση των κορυφαίων αθλητών-ριών για τις διακρίσεις του 2010 σε πανελλήνιο επίπεδο, πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο.
![texni](/images/stories/2011/5-2/texni.jpg)
![sxoli_goneon](/images/stories/2011/5-2/sxoli_goneon.jpg)
Εξαιρετική επιτυχία σημείωσε η εκδήλωση κοπής βασιλόπιτας που διοργάνωσε το ΚΑΠΗ Δ. Κιλκίς, τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου, στο εντευκτήριο του Α' ΚΑΠΗ. Τη βασιλόπιτα ευλόγησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Εμμανουήλ, ο οποίος μάλιστα αναφέρθηκε στην προσφορά της τρίτης ηλικίας στις νεότερες γενιές και τη σημαντική συνεισφορά της στην πρόοδο του τόπου μας.
Τετάρτη, 02 Φεβρουαρίου 2011 16:40
Η Βασιλόπιτα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr![erithros_stauros_kilkis](/images/stories/2011/2-2/erithros_stauros_kilkis.jpg)
![aeropos](/images/stories/2011/2-2/aeropos.jpg)