Πολιτιστικά
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:54
Αιμοδοσία στην επέτειο της ημέρας μνήμης της γενοκτονίας
Συντάκτης: Eidisis.gr![akrites](/images/stories/2010/26-5/akrites.jpg)
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:52
Ο Σύλλογος Ποντίων Αξιούπολης τίμησε την 19η Μαϊου
Συντάκτης: Eidisis.gr![s_pontion_aksioupolis](/images/stories/2010/26-5/s_pontion_aksioupolis.jpg)
![paiones](/images/stories/2010/26-5/paiones.jpg)
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:48
Ορειβατικός σύλλογος Κιλκίς : Δραστηριότητες μηνός Ιουνίου 2010
Συντάκτης: Eidisis.gr
Το σαββατοκύριακο 5 & 6 Ιουνίου 2010 θα πραγματοποιηθεί διήμερη εκδρομή στο Λάκμο (Περιστέρι) με ανάβαση στην κορυφή στα 2.295μ. Η διανυκτέρευση θα γίνει σε αντίσκηνα.
Δηλώσεις συμμετοχής στον αρχηγό της εκδρομής και στα τηλέφωνα του Συλλόγου, κινητό τηλέφωνο (6975910459), γραφείου 2341020842 (Τρίτη και Παρασκευή 6:30-9:00)
Δηλώσεις συμμετοχής στον αρχηγό της εκδρομής και στα τηλέφωνα του Συλλόγου, κινητό τηλέφωνο (6975910459), γραφείου 2341020842 (Τρίτη και Παρασκευή 6:30-9:00)
Ομορφες στιγμές έζησαν οι φίλοι του κρασιού στο οινοποιείο ΤΑΤΣΗ, που το διήμερο 15 και 16 Μαΐου τους υποδέχθηκε στον ωραίο του χώρο, στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ανοιχτές Πόρτες», που οργάνωσαν για 7η χρονιά τα οινοποιεία-μέλη της ΕΝ.Ο.Α.Β.Ε. Τ’ αδέλφια, Περικλής και Στέργιος Τάτσης, υποδέχτηκαν τους φίλους του κρασιού και τους ξενάγησαν στο οινοποιείο τους, μέσα στην αμπελοοινική ζώνη της Γουμένισσας, στο δρόμο Γουμένισσα-Εύρωπος. Οι 600 περίπου επισκέπτες δοκίμασαν παλιά και νέα κρασιά, που συνοδεύονταν με μεζέδες από βιολογικά προϊόντα, μαγειρεμένα από το μάγειρα του εστιατορίου Νεγροπόντε.
Σάββατο, 22 Μαϊος 2010 19:37
2ο Γυμνάσιο Κιλκίς: Μια ακόμα μουσική διαδρομή φτάνει στο τέλος της...
Συντάκτης: Eidisis.gr
Πανηγυρικά έληξε η σχολική χρονιά 2009-2010 για τα μουσικά σύνολα του 2ου Γυμνασίου Κιλκίς με τη συναυλία «Τραγούδια του Δρόμου - Ταξίδι στο Όνειρο». Η συναυλία πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Πέμπτη 13 Μαΐου 2010 στις 20:00 στο κατάμεστο από γονείς και φίλους Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς. Η Χορωδία και η Ορχήστρα του 2° Γυμνασίου Κιλκίς υλοποίησαν φέτος μια σειρά από δράσεις στο πλαίσιο του προγράμματος Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων με θέμα «Μουσικές Διαδρομές - Μουσικές Ανταλλαγές», μεταξύ των οποίων ξεχώρισαν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα Πόντου και της Μακεδονίας, καθώς και τα εαρινά «Χελιδονίσματα» που έψαλαν περιοδεύοντας στους δρόμους του Κιλκίς και τις αρχές του τόπου.
Σάββατο, 22 Μαϊος 2010 19:35
Παρουσίαση Βιβλίου "Ο προσφυγικός συνοικισμός Ναυάρχου Βότση"
Συντάκτης: Eidisis.gr
Το φωτογραφικό και ιστορικό λεύκωμα «Ο προσφυγικός συνοικισμός Ναυάρχου Βότση» αποτελεί μια αξιέπαινη εργασία του καταγόμενου από το Δροσάτο καθηγητή του ΑΠΘ Ανανία Τσιραμπίδη, δημοτικού συμβούλου Καλαμαριάς. Η διαχρονική καταγραφή της δημιουργίας του συνοικισμού από την Τουρκοκρατία μέχρι σήμερα, η λεπτομερής περιγραφή γεγονότων και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι πρώτοι πρόσφυγες μετά την εγκατάσταση τους από την Επιτροπή Αποκατάστασης Προσφύγων, παρουσιάζονται με πολύ σαφήνεια. Η δημιουργία του πρώτου Δημοτικού Σχολείου (19ο Θεσ/νίκης), η στέγασή του αρχικά στο εντευκτήριο του τότε εξωραϊστικού συλλόγου Ναυάρχου Βότση (1941-44) και μετά (μέχρι το 1959) στην επιταγμένη κλινική Μπαγιατάκη και η κατασκευή των νεότερων Σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ήταν αποτέλεσμα των ενεργειών των φτωχών βιοπαλαιστών του συνοικισμού. Ακόμη και η κατασκευή του πρώτου μικρού Ναού του Αγίου Παντελεήμονα υπήρξε έργο αυτών, αφού με προσωπική τους εργασία ολοκληρώθηκε σε διάστημα μόλις δέκα μηνών.
![laografiko](/images/stories/2010/21-5/laografiko.jpg)
Παρασκευή, 21 Μαϊος 2010 20:29
Μουσική διαμαρτυρία από τα Χάλκινα Γουμένισσας στο Υπουργείο Εσωτερικών
Συντάκτης: Eidisis.gr![xalkina](/images/stories/2010/21-5/xalkina.jpg)
Μέσα σε ένα χαρούμενο κλίμα πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την «Γιορτή της Μητέρας» από τον Λαογραφικό Πολιτιστικό Σύλλογο «Άγιος Τρύφων» Γουμένισσας. Μία εκδήλωση αφιερωμένη σε μια ξεχωριστή ύπαρξη που προσφέρει ανιδιοτελή αγάπη, στην πιο γλυκιά παρουσία όλων μας, την μητέρα. Αφιερωμένη στην αναγνώριση της προσφοράς της μητρότητας στην οιογενειακή και κοινωνική συνοχή.