Πολιτιστικά
Πέμπτη, 20 Μαϊος 2010 12:38
Θέατρο, μουσική, ιστορική μνήμη, αθλητισμός στα 28α Πολυκαστρινά
Συντάκτης: Eidisis.gr
Με πλούσιο πρόγραμμα ξεκίνησαν στις 12 Μαΐου οι εκδηλώσεις των 28ων Πολυκαστρινών, ενός θεσμού που συγκινεί την τοπική κοινωνία του Πολυκάστρου. Οι εκδηλώσεις οργανώνονται από το Δημοτικό Κέντρο Πολιτισμού και Πληροφόρησης Πολυκάστρου. Ήδη έχει παρασταθεί το έργο του Σαίξπηρ ‘Όνειρο Καλοκαιρινής νύχτας» από το Παιδικό Θεατρικό Εργαστήρι του Δήμου Πολυκάστρου (Τετάρτη και Πέμπτη 12 και 13 Μαΐου) ενώ χθες Τρίτη σε θεατρική μεταφορά παρουσιάστηκε το βιβλίο της Φιλομήλας Βακάλη «Που είναι ο Πουσιπάλι;»
Με τρικούβερτο γλέντι έκλεισε η σχολική χρονιά για τους μαθητές του 3ου Γυμνασίου Κιλκίς. Βραδάκι Παρασκευής 14-4-10 και ο ανηφορικός δρόμος γέμισε χαρούμενες εφηβικές φωνές, που αυτή τη φορά τον ανέβαιναν όχι για Αρχαία και Μαθηματικά αλλά για σουβλάκι και χορό. Με τις άφθονες προμήθειες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και υπό το άγρυπνο βλέμμα του Διευθυντή μας, Μάρκου Γαλάνη, μαθητές και καθηγητές ξεφάντωσαν με τους ήχους λαϊκών και παραδοσιακών οργάνων και τις μελωδικές φωνές ταλαντούχων μαθητών μας. Άφθονα σουβλάκια και σουτζουκάκια ψήθηκαν και μοιράστηκαν στους παρευρισκόμενους που μέχρι αργά το βράδυ, με το άπλετο φως των προβολέων, χόρεψαν, τραγούδησαν, γέλασαν και δάκρυσαν για όλα όσα έζησαν και θα κρατήσουν για πάντα μέσα τους.
![mitera](/images/stories/2010/18-5/mitera.jpg)
![markos](/images/stories/2010/18-5/markos.jpg)
Σάββατο, 15 Μαϊος 2010 21:55
Γρηγόρης Κυριακού : Αγάλματα και Μνημεία του Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr![kiriakou_grigoris](/images/stories/prosopa/kiriakou_grigoris.jpg)
Σάββατο, 15 Μαϊος 2010 21:54
65η επέτειο της Μεγάλης Νίκης στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Συντάκτης: Eidisis.gr![epeteios](/images/stories/2010/15-5/epeteios.jpg)
![koelio](/images/stories/2010/13-5/koelio.jpg)
Πέμπτη, 13 Μαϊος 2010 18:05
Τιμήθηκαν η Παγκόσμια ημέρα Ερυθρού Σταυρού και η Μητέρα
Συντάκτης: Eidisis.gr![goumenissa](/images/stories/2010/13-5/goumenissa.jpg)
Δεύτερη Κυριακή του Μάη οι μαμάδες έχουν την τιμητική τους με αφορμή μια γιορτή που μας θυμίζει πώς ήρθαμε στον κόσμο. Η Κίνηση Γυναικών Αγ. Παντελεήμονα Δ. Γαλλικού με την ευκαιρία της γιορτής της μητέρας, το απόγευμα της Κυριακή 9 Μαΐου, διοργάνωσε μια συνάντηση σε τοπικό κατάστημα για όλες τις μανούλες, γιαγιάδες αλλά και μελλοντικές μητέρες, στις οποίες πρόσφερε ένα συμβολικό δώρο. Γυναίκες κάθε ηλικίας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του συλλόγου σε μια όμορφη γιορτή γεμάτη αγάπη, αγκάλιασαν με την παρουσία τους, την συμμετοχή τους αλλά και την πολύτιμη βοήθεια τους την προσπάθεια του συλλόγου για να τιμήσουμε την μάνα.
Τετάρτη, 12 Μαϊος 2010 16:00
10η Πανελλήνια Συγκέντρωση Φίλων Ελεύθερης Ιππασίας στο Περιστέρι
Συντάκτης: Eidisis.gr![filoi_ipasias](/images/stories/2010/12-5/filoi_ipasias.jpg)