Κυριακή, 28 Ιουλίου 2024, 3:32:03 πμ
Τετάρτη, 26 Ιανουαρίου 2011 15:24

«5ος Γύρος Δράμας στη μνήμη Ν. Βαλδίρκα»

giros_dramas

Με νέες σημαντικές επιτυχίες για τους αθλητές μεγάλων αποστάσεων του τμήματος στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς, διεξήχθη την Κυριακή 23 Ιανουαρίου στη Δράμα το περιφερειακό πρωτάθλημα σε ανώμαλο δρόμο με διοργανωτές την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δράμας και τον Δήμο Δράμας.
Ο αγώνας που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του δραμινού πρωταθλητή Νίκου Βαλδίρκα συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πάρα πολλών δρομέων από όλη τη Μακεδονία και Θράκη, αφού αποτελούσε και κριτήριο για την πρόκριση των αθλητών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που διεξαχθεί τον επόμενο μήνα στην Αθήνα.
Στον "Γύρο της Δράμας" το τμήμα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς εκπροσωπήθηκε από πέντε συνολικά αθλητές και αθλήτριες και κατάφερε να κερδίσει τρία μετάλλια. Συγκεκριμένα η Ραχήλ Νικολαίδου στην κατηγορία των 1000 μ μαθητριών δημοτικών σχολείων κατέκτησε την 2η θέση με επίδοση 4'16''0, η Ευρυδίκη Ασημακίδου πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία των 2.000 μ Παγκορασίδων Α' (η πτώση της στη διάρκεια της κούρσας από άλλη αθλήτρια τη στοίχισε μια πολύ καλύτερη επίδοση και ίσως ακόμη και το χρυσό μετάλλιο) με χρόνο 7'44''0 και ο Αιμίλιος Μαβίδης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 3.000 μ της κατηγορίας Παμπαίδων Α' με χρόνο 11'29''0.
Από τους υπόλοιπους αθλητές που αγωνίστηκαν η Χριστίνα Αμοιρίδου ήταν 11η στα 1.000 μ μαθητριών δημοτικών σχολείων με 4'47''0 και ο Λάζαρος Σιδηρόπουλος 6ος στα 10.000 μ των Ανδρών με 38'55''0.
Οι νέες επιτυχίες των αθλητών του ΓΑΣ Κιλκίς αποδεικνύουν την δυναμική που έχει αναπτύξει φέτος ο σύλλογος του Κιλκίς ιδιαίτερα σε αγωνίσματα αποστάσεων στα οποία δεν είχε σημαντικές επιτυχίες τα τελευταία χρόνια και αυτό οφείλεται σίγουρα στην πολύ καλή που γίνεται στην ομάδα από τον προπονητή Φίλιππο Μισαηλίδη.
Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Αθήνας ο ΓΑΣ Κιλκίς θα δηλώσει στην κατηγορία των Παμπαίδων & Παγκορασίδων Α' τους Αιμίλιο Μαβίδη, Ευρυδίκη Ασημακίδου και Ελένη Μιχαηλίδου και στην κατηγορία Ανδρών των πρωταθλητή του Μαραθωνίου Γιάννη Παπαδόπουλο.