Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 7:12:02 μμ

Γ' Εθνική

Η επίσημη έναρξη της αγωνιστικής περιόδου για την Αναγέννηση Πλαγιάς έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής 20 Σεπτεμβρίου 2020 με την τέλεση του καθιερωμένου Αγιασμού που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Πλαγιάς από τον εφημέριο της Ενορίας του οικισμού Πατήρ Αθανάσιο και παρουσία σύσσωμου του Δ.Σ. της ομάδας, του τεχνικού επιτελείου και του αθλητικού δυναμικού της Αναγέννησης είκοσι πέντε (25) αθλητών.

Στην Αναγέννηση Πλαγιάς, συμφώνησαν και θα αγωνίζονται, την νέα αγωνιστική περίοδο 2020 – 2021 στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής κατηγορίας, ακόμη δύο ποδοσφαιριστές. Και τυπικά, καθώς χθες οριστικοποιήθηκε η απόκτηση τους, (ήρθαν τα σχετικά έγγραφα) πρόκειται για τους:

Εξαιρετική εμφάνιση της Αναγέννησης Πλαγιάς, για ένα ημίχρονο και δυστοκία - ελέω των πολλών αλλαγών που πραγματοποίησε η τεχνική ηγεσία στην επανάληψη – μετά κυρίως το 70ο λεπτό, οδήγησε στο νικηφόρο αποτελέσμα υπέρ των Θεσσαλονικέων και γλυκόπικρη γεύση καθώς η Αναγέννηση, θα μπορούσε να έχει καταφέρει να παραμείνει και πάλι αήττητη, σε έναν ακόμη φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Σκόρερ: 42' Παρπουτσής (1-0) με πέναλτυ / 71' Γουνόπουλος (1-1), 85' Τσιάκαλος (1-2).

Eναν ακόμη φιλικό αγώνα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, δίνει το απόγευμα του ΣΑΒΒΑΤΟΥ 5/09 η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς.

Στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς, ώρα έναρξης: 17:30, θα αντιμετωπίσει τον Μακεδονικό Ν.Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης, στο πιο δυνατό τεστ προετοιμασίας έως σήμερα.

Ο Μακεδονικός είναι μια ομάδα, εκ των φαβορί της Γ' Εθνικής κατηγορίας, για άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία και για το λόγο αυτό άλλωστε διατηρεί ένα πολύ ακριβό ποδοσφαιρικό δυναμικό.

Ακόμη μια νίκη, με το ευρύ 4 – 0, πέτυχε η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς, εκτός έδρας επί του Ποντιακού Νέας Σάντας, το απόγευμα της Τετάρτης 2 Σεπτεμβρίου 2020.

Ένα εύκολο απόγευμα, κατά τα άλλα, καθώς οι ποδοσφαιριστές του Γ. Χατζηιωαννίδη, πραγματοποίησαν μια ακόμη καλή εμφάνιση και προσέθεσαν ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό τους, έστω και φιλική, διατηρώντας μάλιστα το μηδέν για την εστία τους.

Νίκη με σκορ 3 – 1 πέτυχε σε έναν ακόμη φιλικό αγώνα προετοιμασίας η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς αυτή τη φορά επί του Εθνικού Σ.Σ. Μουριών ομάδα που θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Κιλκίς με στόχο της να πρωταγωνιστήσει.

Σκόρερ: Αναγέννηση - Ορφανίδης 37' και 42', Παρπουτσής 65', Εθνικός – Αμανατίδης 80' πέναλτι.

Παίζοντας για ένα ημίχρονο (το πρώτο) πολύ καλά και έχοντας εξασφαλίσει την νίκη καθώς είχε και τρεις καλές ευκαιρίες στη συνέχεια του αγώνα η Αναγέννηση συνέχισε με νίκη (τη δεύτερη επί του ίδιου αντιπάλου δηλαδή τον ΑΕΤΟ ΒΑΡΒΑΡΑΣ) τον κύκλο των φιλικών προετοιμασίας της. Σκόρερ: 53' ΣΕΡΤΑΡΙΔΗΣ. Τελικό σκορ; 1- 0 υπέρ της Αναγέννησης.

Eναν ακόμη φιλικό αγώνα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, δίνει σήμερα η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς.

Στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς, ώρα έναρξης: 18:00, το Πλαγιώτικο συγκρότημα θα υποδεχθεί την ομάδα του ΑΕΤΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑΣ, στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων (έχει προηγηθεί φιλικός αγώνας στην έδρα της φιλοξενούμενης σήμερα ομάδας στη Χαλκιδική με νίκη υπέρ της ομάδας της Αναγέννησης με το ευρύ σκορ 7 – 1).

Με πολύ καλή παρουσία συνεχίζει η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς τα φιλικά παιχνίδια της προετοιμασίας της η οποία έχει εισέλθει στην τρίτη και τελευταία της φάση με σειρά δυνατών φιλικών αναμετρήσεων.

Ετσι λοιπόν το περασμένο Σάββατο στο δεύτερο δυνατό τεστ ενόψει της νέας ποδοσφαιρικής χρονιάς για το πρωτάθλημα της Γ' εθνικής κατηγορίας η ομάδα της Πλαγιάς αντιμετώπισε την ομάδα της Α.Ε. Ευόσμου Θεσσαλονίκης (ομάδα που θα αγωνισθεί στην Γ' εθνική κατηγορία επίσης η οποία διαθέτει ένα πλουσιοπάροχο ρόστερ πολλών χιλιάδων ευρώ).

Η Επιτροπή Διοργανώσεων της ΕΠΟ έχει συντάξει ένα προσχέδιο 10 ομίλων για την Γ΄ Εθνική και θα τεθεί προς ψήφιση στη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπή της Ομοσπονδίας.

Σύμφωνα με το προσχέδιο η Αναγέννηση Πλαγιάς της ΕΠΣ Κιλκίς συμμετέχει στον 2ο όμιλο.