Τετάρτη, 22 Μαΐου 2024, 4:14:48 πμ
Δευτέρα, 02 Φεβρουαρίου 2015 23:19

Καβάλα – Εθνικός Νέου Αγιονερίου 2-2

Μπορεί να βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 πριν το 30’ αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Απέναντί τους βρήκαν έναν Εθνικό που λες κι έπαιζες χρόνια σε μεγάλες κατηγορίες κι ήξερε να ανατρέπει από τελέματα κόντρα σε ιστορικές ομάδες. Έτσι ο α΄γωνας της Καβάλας δεν π΄ροσθεσε ως κέρδος απλά έναν βαθμό στο Νέο Αγιονέρι. Τόνωσε την αυτοπεποίθηση των παικτών του ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίπτα παίζοντας αντίπαλοι με “βαριά” ονόματα όπως εν προκειμένω με τους “Αργοναύτες”.

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για την Καβάλα που κατάφερε μόλις στο 5ο λεπτό να πάρει προβάδισμα  με τον Κανούλα να ανοίγει το σκορ. Οι παίκτες του Ισπυρλίδη διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπρατσιάνι στο 28’ δείχνοντας πως είναι πολύ κοντά στη νίκη. Ωστόσο, ο Γκέρτσος είχε άλλαη γνώμη και στο 43’ μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 ξαναβάζοντας στο ματς τον Εθνικό.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και έφτασαν μια «ανάσα» από το τρίτο γκολ όταν στο 53’ ο Μπρατσιάνι έκανε το σουτ και ο Καλογεράκης επενέβη με την μπάλα να βρίσκει στη συνέχεια το αριστερό του δοκάρι. Επίσης, 12 λεπτά αργότερα οι «Αργοναύτες» διπλασίασαν τα δοκάρια τους με τον Γαβριηλίδη να στέκεται άτυχος σε κεφαλιά που επιχείρησε καθώς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο. Έτσι, στις καθυστερήσεις ο Πτηνόπουλος ύστερα από κόντρες κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου για το τελικό 2-2. Ένας βαθμός για τον Εθνικό και παράπλευρη απώλεια για την Καβάλα η υοχώρησή της στην τρίτη θέση και η αποχώρηση  του Ισπυρλίδη από τον πάγκο της.
Οι συνθέσεις
Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ισπυρλίδης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς (88` Α. Παπαδόπουλος), Μπαρέτας (82` Γρ. Παπαδόπουλος), Κανούλας, Διαμαντίδης, Μπρατσιάνι.
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (Β. Τραϊανόπουλος): Καλογεράκης, Μπουζούρας (72` Καζάνας), Γκέληνος, Μιλκούδης, Αποστολάς, Καρασίμος, Παπαδόπουλος, Γαλάνης (69` Πτηνόπουλος), Γκέρτσος, Πεχλιβάνης, Δημητρακόπουλος (56` Χ. Λουϊζίδης).