Κυριακή, 5 Μαΐου 2024, 10:51:08 μμ
Κυριακή, 30 Απριλίου 2023 20:55

Ρίζωσε στη Γ’ Εθνική ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Το πολύτιμο διπλό με το οποίο εξασφάλισε την παραμονή του στην εθνική κατηγορία πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής στον Βόλο απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης ύστερα από συγκλονιστική εμφάνιση όλων των παικτών του.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε στο 7’ ο Αγαθαγγελίδης και το γκολ αυτό στάθηκε καθοριστικό και για να σωθεί ο ΠΑΟΚ, αλλά και να υποβιβαστεί ο γηπεδούχος Ολυμπιακός Βόλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ελέγχουν το παιχνίδι, χωρίς να κινδυνεύσει η εστία του Σακαλίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ, ήταν ασύνδετοι, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν μακριά από την περιοχή τους, τους παίκτες του Ολυμπιακού και ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης έπαιξε στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την παραμονή του στη Γ’ Εθνική και ήθελε μόνο νίκη για να είναι σίγουρος πως θα αγωνιζόταν και τη νέα χρονιά στην κατηγορία. Η ομάδα από το Κιλκίς ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη και στη πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 7’, άνοιξε το σκορ. Μετά από βαθιά μπαλιά στην άμυνα του Ολυμπιακού ο Αγαθαγγελίδης με απευθείας σουτ και πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κωνσταντίνου, γράφοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Στη συνέχεια το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ο Ολυμπιακός να μπορεί να βγάλει αντίδραση. Είναι χαρακτηριστικό, πως οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ούτε μια τελική στην εστία του ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Από την άλλη η φιλοξενούμενη ομάδα πρόσεχε τα μετόπισθεν και έψαχνε το δεύτερο γκολ στην επίθεση. Στο 12’ ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά. Ο Χατζηασλανίδης μέσα από την περιοχή από τα αριστερά έκανε το σουτ, ο Κωνσταντίνου απέκρουσε, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους, με τον Αγαθαγγελίδη να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση άξια λόγου

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπροστά στο φάσμα του υποβιβασμού αντέδρασαν, πίεσαν και απείλησαν σε τρεις φάσεις, αλλά ήταν  0 ΠΑΟΚ Κρηστώνης που έχασε σημαντική ευκαιρία για να φτάσει στο 0-2 στο 62’. Ο Χατζηασλανίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κωνσταντίνου να αποκρούει σωτήρια.

Στο 82’ ο Τσολακίδης απέφυγε τον Σιουμουρέκη έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει αδύναμα στην αγκαλιά του Κωνσταντίνου.

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Σακαλίδης, Ιωαννίδης (54’ Ευθυμιάδης), Μαυροκεφαλίδης, Ματενζίδης, Μέτκαρης (54’ Ρούστεμ), Χατζηασλανίδης (83’ Παπαδόπουλος), Αγαθογγελίδης (73’ Αποστολίδης), Τσολακίδης, Κόλα, Παυλίδης, Χατζηλιάδης

Διαιτητές: Καπρέτσος (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Κουντουράς, Κακλίδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Παπαϊωάννου-Αγαθογγελίδης, Χατζηλιάδης

Γ’ Εθνική (2ος όμιλος): Αποτελέσματα 26ης αγωνιστικής – Τελική βαθμολογία