Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024, 4:06:22 μμ
Κυριακή, 05 Νοεμβρίου 2023 20:01

«Διπλό» του ΠΑΟΚ Κρηστώνης στη Βέροια

Απέναντι στη Βασίλισσα του Βορρά Βέροια ο ΠΑΟΚ από την ταπεινή Κρηστώνη όχι απλά ήταν καλύτερος, όχι μόνο νίκησε αλλά αν κάποιον αδικεί το σκορ είναι αυτός καθώς είχε τις ευκαιρίες να σημειώσει περισσότερα τέρματα.

Αντίθετα η πάλαι ποτέ Βασίλισσα του Βορρά πέρα από κάποια φλύαρη κατοχή μπάλας ανά διαστήματα δεν παρουσίασε τίποτε που να θυμίζει το ένδοξο παρελθόν της, ακόμα και πέρυσι όταν διεκδίκησε την άνοδό της στην μεγάλη εθνική κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος η Βέροια ήταν εντελώς ακίνδυνη και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι παίκτες της δεν κατόρθωσαν να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα και δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία.

Αντίθετα  ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης μόνο στο πρώτο ημίχρονο έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ και σκόραρε στη μία φορά. Η πρώτη απειλή δημιουργήθηκε στο 12’ όταν ο Αγαθαγγελίδης έκανε του σουτ μέσα στην περιοχή αλλά απόκρουσε ο απόκρουσε ο Καντιμοίρης. Στο 17’ ο Κυριακίδης μπήκε από δεξιά, σούταρε μέσα από την περιοχή κι έγραψε το 0-1.

Ο Κυριακίδης είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 30’ αλλά το κοντινό σουτ του αποκρούστηκε από τον Καντιμοίρη.

Στην επανάληψη και πάλι οι παίκτες του ΠΑΟΚ  έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ. Στο 49’ μετά από κόρνερ, ο Τρυφυνόπουλος σούταρε από κοντά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 76’ο Κυρανάς βγήκε μόνος απέναντι στον Καντιμοίρη αλλά ο τερματοφύλακας της Βέροιας απόκρουσε σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Δρακίδης (Τραούδας, Μπόλης)

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Σακαλίδης, Κυριακίδης (73’ Κυρανάς), Μαυροκεφαλίδης, Ευθυμιάδης, Αγαθαγγελίδης (90' Μαντζάρης), Τριφηνόπουλος, Αϊβάζης, Παυλίδης, Χατζηλιάδης, Τριανταφυλλίδης (90' Σουλτς), Μουρατίδης.