Κυριακή, 5 Μαΐου 2024, 7:08:33 μμ
Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023 11:43

Ορέστης Ορεστιάδας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 2-1: Είχε την ισοπαλία και την έχασε στο …τσάφ

Μέχρι και το 90’ ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας. Όχι πως ο Ορέστης άσκησε κάποια ασφυκτική πίεση, ούτε πως έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι. Απλά οι γηπεδούχοι στην Ορεστιάδα κυρίως στην επανάληψη είχαν μια φλύαρη υπεροχή και κάποιες μικροευκαιρίες.

Ο Ορέστης μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 8′ πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη σε γκολ του Πασχαλίδη με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 36′ ήρθε η απάντηση με τον Χατζηασλανίδη να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα της Κρηστώνης.

Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι δηλαδή  χέρι αμυντικού της Κρηστώνης μετά από κόρνερ. Οι παίκτες της Κρηστώνης διαμαρτυρήθηκαν και αμφισβήτησαν την εσχάτη των ποινών ως άδικη, αλλά ο διαιτητής ήταν αμετάπειστος και ύστερα από ένα δεκάλεπτο το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από τον Λαζαρίδη των γηπεδούχων ο οποίος έδωσε το τρίποντο στον Ορέστη ο οποίος έπαιξε στην εθνική κατηγορία ύστερα από 25 χρόνια