Η Δημοτική Αρχή Παιονίας θέτει ως βασική προτεραιότητα την καθαριότητα του Δήμου και κατά συνέπεια την υγιεινή των πολιτών μας.
Η προσθήκη των αυτοκινήτων αυτών που υπηρετούν και υποστηρίζουν την καθαριότητα του δήμου, προκειμένου να λειτουργήσουν μαζί με τα υπόλοιπα υφιστάμενα, είναι αναγκαίος όρος για να απολαμβάνουν οι δημότες επαρκείς υπηρεσίες και ταυτόχρονα καθαριότητας και αποκομιδής.
Στην κατεύθυνση του εξορθολογισμού των υπηρεσιών του Δήμου Παιονίας, ήδη η Διεύθυνση Καθαριότητας, Πρασίνου, Ηλεκτροφωτισμού και Ανακύκλωσης έχει μετεγκατασταθεί στις νέες ανακαινισμένες εγκαταστάσεις στα παλαιά σφαγεία, μαζί με τον όρχο των οχημάτων.