Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 25 ομάδες από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας. Στην Α΄ φάση απάντησαν σε 12 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών που σχετίζονταν με τη βιολογία, τα μαθηματικά, τη φυσική, τη χημεία, τη γεωγραφία, τη πληροφορική και τα μαθηματικά συγκεντρώνοντας 7.568 βαθμούς. Στη Β΄ φάση οι μαθητές δημιούργησαν ένα λειτουργικό αυτοκινούμενο με συγκεκριμένα υλικά και εργαλεία που τους δόθηκαν.
Η κατασκευή της πρώτης ομάδας κρίθηκε ως η καλύτερη αφού διένυσε ένα διάστημα 7 μέτρων και κατέκτησε το 1ο Βραβείο, ενώ η δεύτερη ομάδα κατέκτησε την 6η θέση
Συγχαίρουμε θερμά τους μαθητές και εκπαιδευτικούς για αυτή τους την επιτυχία!