Τις πρώτες πρωινές ώρες λειτουργίας των σχολείων δεν είναι τόσο ακραίες οι θερμοκρασίες που επικρατούν και μια ανατροπή των ωραρίων λειτουργίας μάλλον θα κάνει χειρότερα τα πράγματα.
Εξ άλλου, τις ημέρες αυτές τα περισσότερα σχολεία έχουν ήδη προγραμματίσει είτε κάποιες εκδρομές είτε κάποιες γιορτές για το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς και αυτές οι δράσεις θα πρέπει να γίνουν.
Κανονικά, λοιπόν, θα λειτουργήσουν τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο νομό Κιλκίς.