Τα παιδιά υποδέχτηκε ο δημοσιογράφος και εκδότης των εφημερίδων μας, Κώστας Τερζενίδης, ο οποίος τα ενημέρωσε για το επάγγελμα του δημοσιογράφου και για όλα τα στάδια που ακολουθούνται μέχρι την εκτύπωση μιας εφημερίδας. Αναφέρθηκε στη διαδικασία συλλογής και επεξεργασίας των ειδήσεων, αλλά και στις διαφορές που επέφεραν οι τεχνολογικές καινοτομίες στο επάγγελμα τα 30 χρόνια λειτουργίας μας, λόγω των μεγάλων τεχνολογικών καινοτομιών της εποχής που διανύουμε.
Τα παιδιά περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις μας, συνοδευόμενα από τις δασκάλες τους, την κα Ελισάβετ Κεσίδου, δασκάλα του Β1 τμήματος και την κα Ιωάννα Ευθυμιάδου, δασκάλα του Β2 τμήματος και μετά από ένα μικρό διάλλειμα για φαγητό, σηκώσαμε και το drone, που με το πέταγμά του ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους.
Ευχαριστούμε θερμά τις δασκάλες των παιδιών, αλλά και τους ίδιους τους μαθητές και τις μαθήτριες που με την εμφάνισή τους αποδράσαμε για λίγο από τη σκληρή δημοσιογραφική μας καθημερινότητα.