Εκπαίδευση
Πέντε χρόνια πριν. Διαβάστε τι έγραφε η καθημερινή εφημερίδα ΠΡΩΙΝΗ του Κιλκίς (9-5-2018)
Συντάκτης: Eidisis.grΑνοιχτή πρόσκληση στους πολίτες που επιθυμούν να ολοκληρώσουν τη βασική υποχρεωτική τους εκπαίδευση απευθύνει το Εσπερινό Γυμνάσιο Κιλκίς ενόψει του νέου διδακτικού έτους 2023 – 2024.
Δικαίωμα εγγραφής έχουν όλοι οι ενήλικοι καθώς και οι εργαζόμενοι ανήλικοι άνω των δεκαπέντε ετών. Πολίτες που δεν έχουν απολυτήριο Δημοτικού Σχολείου, γνωρίζουν όμως ανάγνωση και γραφή, έχουν, επίσης, τη δυνατότητα της εγγραφής στο Εσπερινό Γυμνάσιο αφού προηγηθεί επιτυχής εξέταση μίας ημέρας σε Δημοτικό Σχολείο.
Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς στις εργασίες του 15ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού έργου κλάδου ΠΕ86 Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ) και το Ελληνικό Μουσείο Τεχνολογίας (πρώην σωματείο Φίλοι ΝΟΗΣΙΣ) διοργάνωσαν και εφέτος, το 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ με διεθνή συμμετοχή, με θεματικούς άξονες: «Εφαρμογές για υπολογιστές, έξυπνες συσκευές και Διαδίκτυο-Εκπαιδευτική Ρομποτική».
JA Greece: Η απόλυτη λύση στο πρόβλημα της αστικής γεωργίας από το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr"Την απόλυτη λύση στο πρόβλημα της αστικής γεωργίας", όπως λένε, φέρνουν μαθητές και μαθήτριες του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς στο φετινό πρόγραμμα - διαγωνισμό "Εικονική Επιχείρηση" του Junior Achievement Greece. Το σχολείο που κατάφερε, πέρυσι, να κατακτήσει την Ευρώπη με την πρωτιά που κέρδισε στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό JA Europe 2022, προκρίθηκε και φέτος στον πανελλαδικό τελικό, λαμβάνοντας μάλιστα τη διάκριση του Βραβείου Καινοτομίας στη Μαθητική Εμπορική Έκθεση του JA Greece στη Θεσσαλονίκη.
Η νέα μας βδομάδα μετά τις διακοπές μόλις ξεκίνησε με νέο θέμα συζήτησης και μελέτης, που είναι η αγαπημένη σε όλους μέλισσα. Έτσι εντάξαμε αυτό το θέμα και στο θεατρικό μας παιχνίδι. Μάθαμε παροιμίες με θέμα τη μέλισσα και το μέλι, ενώ γνωρίσαμε τον κύκλο ζωής της και την ανατομία της. Παράλληλα παίξαμε σε αναπαράσταση τη γέννησή της, από ένα αυγό στη μορφή που την γνωρίζουμε όλοι. Τέλος βέβαια, δεν θα μπορούσαν να λείψουν και τα παιχνίδια συνεργασίας. Ανά ομαδούλες, παίξαμε το παιχνίδι με τα μανταλάκια, μιμούμενοι τις εργατικές μελισσούλες, που μαζεύουν με κόπο και αφοσίωση την τροφή τους.
Το 1ο Γενικό Λύκειο Κιλκίς στο 7ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου
Συντάκτης: Eidisis.gr42 μαθητές και 3 εκπαιδευτικοί του 1οι Γενικού Λυκείου Κιλκίς συμμετείχαν στο 7ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου στη Ζάκυνθο, το διάστημα 27 με 30/4/23.
Στην τελετή έναρξης στο Πνευματικό Κέντρο Ζακύνθου, η ραδιοφωνική ομάδα από κάθε σχολείο παρουσιάστηκε μέσα από ένα σύντομο βίντεο.
Πειραματικά σχολεία στο Κιλκίς χωρίς σχεδιασμό και με πολλά προβλήματα
Συντάκτης: Eidisis.grΓράφει ο Θεόφιλος Γουλτίδης.
H δημιουργία πειραματικού σχολείου σε μια περιοχή είναι αναμφισβήτητα ένα σημαντικό στοιχείο προόδου για την εκπαίδευση των παιδιών της. Προϋποθέτει όμως σοβαρή μελέτη και προσεκτικό σχεδιασμό για την αντιμετώπιση όλων των προβλημάτων που μπορεί να εμφανιστούν.
Πέντε χρόνια πριν. Διαβάστε τι έγραφε η καθημερινή εφημερίδα ΠΡΩΙΝΗ του Κιλκίς (1-5-2018)
Συντάκτης: Eidisis.grΖωντανή μετάδοση της ηλεκτρονικής κλήρωσης για τα Πειραματικά Σχολεία 2023
Συντάκτης: Eidisis.grΗ δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση για την εισαγωγή στα Πειραματικά σχολεία θα λάβει χώρα την Παρασκευή 28/4/2023 και ώρα 18:00 και θα προβληθεί ζωντανά από το κανάλι Youtube του Υ.ΠΑΙ.Θ. στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=GivGi17STnM καθώς και στον διαδικτυακό τόπο της ΕΡΤ στον σύνδεσμο: https://www.ert.gr/webtv/ert/tv/live-glm/ert-news-4.html.
Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Κιλκίς ευχαριστεί από καρδιάς την Kleemann Ελλάς
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Κιλκίς (Ε.Ε.Ε.ΕΚ), εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας στην εταιρεία Kleemann Ελλάς Α.Β.Ε.Ε., για την διαρκή στήριξη της στη σχολική μας μονάδα.