Εκπαίδευση
Μεγάλος αριθμός αιτήσεων εγγραφής στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΜεγάλος είναι ο αριθμός των αιτήσεων για εισαγωγή στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς, ξεπερνώντας κατά πολύ τις αιτήσεις άλλων ετών. Γεωγραφικά καλύπτεται το σύνολο της περιφερειακής ενότητας Κιλκίς.
Το Πειραματικό έχει πλέον καταξιωθεί στη συνείδηση των πολιτών του Κιλκίς και βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις τους. Το γεγονός αυτό μας γεμίζει ικανοποίηση αλλά ταυτόχρονα αυξάνει την ευθύνη να το διατηρήσουμε. Ο στόχος για ένα σχολείο υψηλού επιπέδου, σύγχρονο, καινοτόμο, αντάξιο των προσδοκιών των συντοπιτών μας αλλά και των απαιτήσεων της εποχής παραμένει.
Τα «Λαζαράκια» από μαθητές του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς στο Λύκειο Ελληνίδων
Συντάκτης: Eidisis.grΣτα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, μαθητές του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς, μαζί με την εκπαιδευτικό τους κ. Σιδηροπούλου Ελένη, επισκέφθηκαν τους χώρους του Λυκείου Ελληνίδων Κιλκίς, όπου είχαν την ευκαιρία να υλοποιήσουν, με την καθοδήγηση μελών του ΛΕΚ, το έθιμο των ημερών «Λαζαράκια».
Πίνακας επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ν. Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΜε 43 εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ν. Κιλκίς κυρώθηκε ο τελικός πίνακας επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων (Ε.Κ.) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς από τον Αναπληρωτή Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.
Τελικός πίνακας επιλογής διευθυντών δημοτικών σχολείων ν. Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΟ τελικός πίνακας επιλογής Διευθυντών Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς ανακοινώθηκε μετά την σχετική απόφαση του αναπληρωτή Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.
Στον πίνακα υπάρχουν συνολικά 40 στελέχη της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ οι σχολικές μονάδες στο ν. Κιλκίς είναι 29. Ο πίνακας ισχύει μέχρι τις 31-07-2026.
1ο Ημερήσιο ΕΠΑΛ Αξιούπολης: Ευχαριστούμε πολύ THERMOVENT
Συντάκτης: Eidisis.grΠρος εταιρεία THERMOVENT HELLAS Α.Ε
Η Διευθύντρια Άννα Ραπτοπούλου, ο Υπεύθυνος του Εργαστηρίου «Θερμοϋδραυλικών Εγκαταστάσεων και Φυσικού αερίου», οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του τομέα Μηχανολογίας του 1ου ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΕΠΑ.Λ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ θα ήθελαν να σας ευχαριστήσουν θερμά για την μεγάλη και σπουδαία δωρεά σας.
Συλλυπητήρια της ΕΛΜΕ Κιλκίς για την απώλεια του Χρήστου Παρασκευά
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΛΜΕ Nομού Κιλκίς εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη του για την απώλεια του συνταξιούχου Εκπαιδευτικού ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΧΡΗΣΤΟΥ.
Η εξόδιος ακολουθία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7 Απριλίου 2023 στις 3.μ.μ στο Μεταλλικό Κιλκίς.
Εκφράζουμε τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια την οικογένεια του.
Το Δημόσιο ΙΕΚ Κιλκίς ευχαριστεί την Ψυκτική Κιλκίς και τον Γιώργο Ελευθεριάδη
Συντάκτης: Eidisis.grΤο Δημόσιο ΙΕΚ Κιλκίς ευχαριστεί θερμά για την δωρεά ενός σύγχρονου προτζέκτορα την Ψυκτική Κιλκίς και ιδιαίτερα τον κ. Ελευθεριάδη Γιώργο.
Το πολύτιμο δώρο που θα συμβάλει στην βελτίωση της κατάρτισης παρέλαβε από τον κο Ελευθεριάδη η Δ/ντρια του ΔΙΕΚ Κιλκίς κα Δέσποινα Μαυρίδου.
28 τελειόφοιτες/οι στην 19η ορκωμοσία του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤα χαμόγελα περίσσεψαν σήμερα στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς, όπου έλαβε χώρα η 19η τελετή ορκωμοσίας των τελειόφοιτων του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης του ΔΙΠΑΕ Κιλκίς.
Ο Δήμαρχος Κιλκίς Δημήτρης Κυριακίδης μαζί με τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Πολυανής και Κιλκισίου κ. Βαρθολομαίο, αιρετούς εκπροσώπους του Δήμου, της Περιφερειακής Ενότητας Κιλκίς, τον Πρόεδρο του Τμήματος ΑπόστολοΚορλό, τους καθηγητές και συγγενείς των αποφοίτων παρακολούθησαν με εμφανή συγκίνηση την ορκωμοσία και συνεχάρησαν τους 28 πτυχιούχους για την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους.
Μπαζάρ Πασχαλινών λαμπάδων στο 1ο Γυμνάσιο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΜε μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε το μπαζάρ χειροποίητων πασχαλινών λαμπάδων το διήμερο 28 και 29 Μαρτίου 2023 στο χώρο της εισόδου του 1ου Γυμνασίου Κιλκίς.
Το μπαζάρ διοργανώθηκε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος ‘Βιβλιοθήκη – ένα παράθυρο στον κόσμο’ της σχολικής μονάδας με την αρωγή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Κιλκίς ευχαριστεί το κατάστημα COOKOS street food
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές/τριες του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ) Κιλκίς, ευχαριστούν θερμά το κατάστημα COOKOS STREET FOOD και την κα Σοφία Κυριακού, για την ευγενική χορηγία της και την υποστήριξη των εργαστηρίων της σχολικής μας μονάδας.
Με εκτίμηση,
Η Διευθύντρια
Ελένη Τεχλικίδου